טעראר אטאקע אין ירושלים עש"ק יתרו תשפ"ג (3 היימישע קרבנות הי"ד)

אידישע נייעס און לאקאלע קרישקעלעך

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

אבן יקרה
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4950
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אפריל 19, 2017 5:41 pm

Re: טעראר אטאקע אין ירושלים: עטליכע חרדישע קרבנות הי"ד

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך אבן יקרה »

ביי די לוי' פון יעקב ישראל הי"ד עש"ק, זענען געוועהן קוים א מנין אידן
ביי די לוי' פון זיין ברודער אשר מנחם הי"ד, מוצש"ק, זענען געוועהן טויזנטער מענטשן
נסתרים דרכי ה'
שטאפיק
שר חמש מאות
תגובות: 864
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יולי 23, 2020 9:13 am
לאקאציע: עיה"ק ירושלם תובב"א

• ציטיר

תגובה דורך שטאפיק »

שטאפיק האט געשריבן:
די לוי' פון הקדוש ר' אלתר שלמה לדרמן הי'ד וועט ארויסגיין מוצש"ק 9:30 פון ביהמ"ד פינסק קארלין ירושלים.
ביי די לוי' האט באטייליגט כ"ק אדמו"ר מקארלין - סטאלין שליט"א, כ"ק אדמו"ר מאונגוואר - רמות שליט"א, כ"ק אדמו"ר מדעעש - ירושלים שליט"א. (וואס איך האב געזעהן}

עס האבען מספיד געווען כ"ק אדמו"ר מפינסק קארלין שליט"א (רעקארדירט פאר שב"ק אין חו"ל), הרה"צ רבי אשר הכהן רוזנפלד שליט"א (ברודער פונעם רבי'ן), הרה"ג רבי צבי כ"ץ ר"י טל תורה - ב"ב ווי דער נפטר הקדוש האט געלערנט, רבי אלימלך בידרמן שליט"א און הרה"ח ר' חיים דן לדרמן שליט"א האט געזעגענט פון זיין טייערע זון.

קבורה אין הר המנוחות.
שדה ורוד
שר מאה
תגובות: 115
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך יוני 27, 2018 5:07 pm

• ציטיר

תגובה דורך שדה ורוד »

איהר מיינט קארלין סטאלין רבי ביי די לווייה אין פינסק קארלין בית מדרש?
אבן יקרה
שר ארבעת האלפים

• ציטיר

תגובה דורך אבן יקרה »

שדה ורוד האט געשריבן:
די לוי' איז נישט געוועהן אין ביהמ"ד נאר פארנט פון ביהמ"ד
און ס'איז געוועהן א ריזן צבור אין אלע געסעלאך ארום
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים
תגובות: 2439
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אוגוסט 12, 2020 2:22 pm
לאקאציע: מאנטשעסטער

• ציטיר

תגובה דורך גרינוויל תושב »

אטעטשמענטס
14ec5c5ab5978a2bf70c.jpg
14ec5c5ab5978a2bf70c.jpg (70.18 KiB) געזען 5865 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

די לוי' פון הקדוש אשר מנחם פאלי הי"ד

האח צבי פאלי זעק בבכיות: "אושי, אושי, יעקב, (זועק). כל שבוע בשעה הזאת הייתם חוזרים עם אבא ואפשר היה לראות את החיוך על הפנים, את השמחה שהוא היה נותן לקדוש ברוך. הוא מת על קידוש ה'. הייתי איתו ברגעים האחרונים. מקווה שהוא עכשיו במקום גבוה, שהקב"ה ייתן לנו כוח להמשיך, תן כוח לאמא. לכל המשפחה, תתחננו, תתחננו שאבא יבריא. תתחננו שייצא מזה בשלום, הוא לא יודע מה קורה איתם בכלל. הקב"ה יתן לנו כוח לקדש שם שמים, אני מבקש סליחה מיעקב, אושי, אני מבקש סליחה בשמי ובשם כל המשפחה"
ווידיא
אטעטשמענטס
האח מהישיבה זעק תתחננו, תתחננו שאבא יבריא.jpg
האח מהישיבה זעק תתחננו, תתחננו שאבא יבריא.jpg (129.03 KiB) געזען 5826 מאל
0c0aafec4c27b8af3b6c.jpg
0c0aafec4c27b8af3b6c.jpg (98.72 KiB) געזען 5826 מאל
c871c082df6dfeca60e5.jpg
c871c082df6dfeca60e5.jpg (59.05 KiB) געזען 5826 מאל
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

ארץ אל תכסי דמם
אטעטשמענטס
f63d316669c3b1cada1a.jpg
f63d316669c3b1cada1a.jpg (134.46 KiB) געזען 5823 מאל
שדה ורוד
שר מאה

• ציטיר

תגובה דורך שדה ורוד »

ס'איז דא בילדער פון די לווייה פון לעדערמאן?
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

האם שאלה את המתנדב: בני בחיים?
מתנדב זק"א בנצי ליזרוביץ שהגיע ראשון לזירה וטיפל בנפגעים שנרצחו בפיגוע הקשה ביום שישי מספר על הרגעים הקשים

מתנדב זק"א בנצי ליזרוביץ שהגיע וטיפל בזירת הפיגוע הקשה ביום שישי מספר על הרגעים הקשים:"קיבלתי את המידע על הפיגוע ברשת הקשר של מד"א וזק"א, הייתי בבית בגבעת זאב ומיד עליתי על האופנוע של זק"א ונסעתי למקום הפיגוע. הילד כבר לצערי היה ללא רוח חיים ונשאר לנו רק לכסות אותו בשקית של זק"א. שאר הנפגעים פונו באמבולנסים מהזירה חלקם בהחייאות. גופת הילד הקטן הועברה לאמבולנס של זק"א בזירה.

מתנדב נוסף של זק"א הרב ישראל וורטהימר קורא לי ושואל , האם האמא נמצאת כאן. קצין משטרה אמר במידה ויש מי שיזהה את הילד בשטח, נשחרר אותו מיד לקבורה. אחרת נצטרך להורידו לאבו כביר. כאן התחלנו הרב ישראל ואני לחפש שכנים ואף לאתר את האמא. שכן שגר בבניין ניגש אליי ומוסר את שמות הילדים, שאלתי האם האמא כאן , וענה לי - כן. והביא אותנו אליה. היא היתה מוקפת בשכנות שבאו להיות איתה ברגעים הקשים הללו. ניגשנו אליה , ושאלנו אותה: את האמא? היא עונה כן. ואז בזהירות אמרנו לה שעוד כמה דקות נקרא לה , הקצין ואנחנו רוצים לדבר איתך. היא מסתכל לי בעיניים ושואלת: "הבן שלי בחיים? מה מצבו?" הסתכלתי על חברי בזק"א הרב ישראל ורטהימר והוא מסתכל עליי חזרה כסימן מה עונים לה. עניתי לה: צריך תפילות ,עוד מעט נדע. בתוך ליבינו ידענו שהוא כבר לא בין החיים. בתוך ליבי נשברתי - התאפקתי לא לפרוץ בבכי ליד האמא. דמעות זלגו מעיניי. לבסוף שלחנו את האמבולנס של זק"א לשמגר בהוראת המשטרה בכדי לעשות את הזיהוי שם, האמא נשלחה ברכב מיוחד עם צוות חובשי איחו"ה שיהיו איתה ברגע הקשה וקבלת הבשורה המרה וקצין משטרה שכבר המתין לה במקום לזיהוי וקבלת הבשורה. האמא קיבלה את הבשורה הקשה והגיבה: "מה יש להגיד? תודה רבה לה' שקיבלתי ל-5 שנים את הילד ,שלחתי קרבן לה' חזרה".

"מפקד זק"א בנצי אוירינג והמתנדב מוטי פריד שהיו בשמגר בקבלת הבשורה פרצו בבכי. כל השבת הסתובב לי בראש איך האמא מסתכלת עליי ושואלת: האם בני בחיים?.", הוא מתאר.
אוועטאר
גרינוויל תושב
שר האלפיים

• ציטיר

שדה ורוד האט געשריבן:
ס'איז דא בילדער פון די לווייה פון לעדערמאן?
אטעטשמענטס
F230211YS28.jpg
F230211YS28.jpg (218.18 KiB) געזען 5806 מאל
d0bbff35224947c28078.jpg
d0bbff35224947c28078.jpg (151.16 KiB) געזען 5806 מאל
שדה ורוד
שר מאה

• ציטיר

תגובה דורך שדה ורוד »

דאס איז די גאס פון ישיבת מיר
שטאפיק
שר חמש מאות
תגובות: 864
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יולי 23, 2020 9:13 am
לאקאציע: עיה"ק ירושלם תובב"א

• ציטיר

תגובה דורך שטאפיק »

שדה ורוד האט געשריבן:
דאס איז די גאס פון ישיבת מיר
די לוי' פון הקדוש רבי ישעי' קרישבסקי הי"ד איז אויך ארויס פון פינסק קארלין, די מיטה און די רמקול זענען געשטאנען אויף די זעלבע פלאץ. (פינסק) קארלין קדמה לישיבת מיר אריבער צוואנציג יאר.
אפיציעל
שר חמישים
תגובות: 55
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אוגוסט 24, 2022 5:48 pm

• ציטיר

תגובה דורך אפיציעל »

גרינוויל תושב האט געשריבן:
מתנדב זק"א בנצי ליזרוביץ שהגיע ראשון לזירה וטיפל בנפגעים שנרצחו בפיגוע הקשה ביום שישי מספר על הרגעים הקשים

מתנדב זק"א בנצי ליזרוביץ שהגיע וטיפל בזירת הפיגוע הקשה ביום שישי מספר על הרגעים הקשים:"קיבלתי את המידע על הפיגוע ברשת הקשר של מד"א וזק"א, הייתי בבית בגבעת זאב ומיד עליתי על האופנוע של זק"א ונסעתי למקום הפיגוע. הילד כבר לצערי היה ללא רוח חיים ונשאר לנו רק לכסות אותו בשקית של זק"א. שאר הנפגעים פונו באמבולנסים מהזירה חלקם בהחייאות. גופת הילד הקטן הועברה לאמבולנס של זק"א בזירה.

מתנדב נוסף של זק"א הרב ישראל וורטהימר קורא לי ושואל , האם האמא נמצאת כאן. קצין משטרה אמר במידה ויש מי שיזהה את הילד בשטח, נשחרר אותו מיד לקבורה. אחרת נצטרך להורידו לאבו כביר. כאן התחלנו הרב ישראל ואני לחפש שכנים ואף לאתר את האמא. שכן שגר בבניין ניגש אליי ומוסר את שמות הילדים, שאלתי האם האמא כאן , וענה לי - כן. והביא אותנו אליה. היא היתה מוקפת בשכנות שבאו להיות איתה ברגעים הקשים הללו. ניגשנו אליה , ושאלנו אותה: את האמא? היא עונה כן. ואז בזהירות אמרנו לה שעוד כמה דקות נקרא לה , הקצין ואנחנו רוצים לדבר איתך. היא מסתכל לי בעיניים ושואלת: "הבן שלי בחיים? מה מצבו?" הסתכלתי על חברי בזק"א הרב ישראל ורטהימר והוא מסתכל עליי חזרה כסימן מה עונים לה. עניתי לה: צריך תפילות ,עוד מעט נדע. בתוך ליבינו ידענו שהוא כבר לא בין החיים. בתוך ליבי נשברתי - התאפקתי לא לפרוץ בבכי ליד האמא. דמעות זלגו מעיניי. לבסוף שלחנו את האמבולנס של זק"א לשמגר בהוראת המשטרה בכדי לעשות את הזיהוי שם, האמא נשלחה ברכב מיוחד עם צוות חובשי איחו"ה שיהיו איתה ברגע הקשה וקבלת הבשורה המרה וקצין משטרה שכבר המתין לה במקום לזיהוי וקבלת הבשורה. האמא קיבלה את הבשורה הקשה והגיבה: "מה יש להגיד? תודה רבה לה' שקיבלתי ל-5 שנים את הילד ,שלחתי קרבן לה' חזרה".

"מפקד זק"א בנצי אוירינג והמתנדב מוטי פריד שהיו בשמגר בקבלת הבשורה פרצו בבכי. כל השבת הסתובב לי בראש איך האמא מסתכלת עליי ושואלת: האם בני בחיים?.", הוא מתאר.
אידיש ביטע
אפיציעל אומאפיציעל
אוועטאר
אבנר בן-נר
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4345
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג דעצעמבער 04, 2022 10:55 pm
לאקאציע: חאן יוניס

Re: טעראר אטאקע אין ירושלים עש"ק יתרו תשפ"ג (3 היימישע קרבנות הי"ד)

• ציטיר

תגובה דורך אבנר בן-נר »

אוי עד מתי??! דאס הארץ רייסט פאר צער.... הייליגער באשעפער האב שוין רחמנות אויף דיינע קינדער,

נקום נקמת דם עבדך.... כהרף עין,
אבן יקרה
שר ארבעת האלפים

• ציטיר

תגובה דורך אבן יקרה »

אבן יקרה האט געשריבן:
שדה ורוד האט געשריבן:
די לוי' איז נישט געוועהן אין ביהמ"ד נאר פארנט פון ביהמ"ד
און ס'איז געוועהן א ריזן צבור אין אלע געסעלאך ארום
E803623E-E540-49B0-9392-21D5C28C7A41.jpeg
E803623E-E540-49B0-9392-21D5C28C7A41.jpeg (146.08 KiB) געזען 4164 מאל
אדמו"ר מקארלין סטאלין שליט"א באטייליגט זיך ביי די לוי' פון הק' ר' אלתר שלמה לעדערמאן הי"ד
[ער גייט אלע מאל נאך מלוה מלכה מיט קאפעלוטש, ער גייט אלע מאל צו א לוי' אהן א שטריימל. הערת אגב, נישט צו פארשטיין קומען צו א לוי' מיט בגדי שבת]
רוב כוס
שר חמש מאות
תגובות: 625
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג נאוועמבער 16, 2020 10:15 pm

• ציטיר

תגובה דורך רוב כוס »

די 6 יעריגן קינד הי"ד ביי א חתונה אין ב"ב לעצטע וואך
IMG_20230212_012506_570.jpg
IMG_20230212_012506_570.jpg (15.57 KiB) געזען 4138 מאל
גיי
שר חמש מאות
תגובות: 643
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יולי 10, 2018 12:38 am

• ציטיר

תגובה דורך גיי »

אבן יקרה
שר ארבעת האלפים

• ציטיר

תגובה דורך אבן יקרה »

הגה"צ ר' אברהם אלימלך בידערמאן שליט"א ביים הארצרייסענדיגע הספד ביים לוי' פון הק' אלתר שלמה לעדערמאן הי"ד
דער נפטר האט געטראגן א חלק פון זיין טאטעס נאמען, הרה"ק ר' אלתר אלעזר מנחם מלעלוב ב"ב זצ"ל
אטעטשמענטס
4556116976af896db801.jpg
4556116976af896db801.jpg (79.77 KiB) געזען 3999 מאל
שדה ורוד
שר מאה

• ציטיר

תגובה דורך שדה ורוד »

שבת קודש, בצל כנפי השכינה

אתה כבר במתיבתא דרקיעא, אלתר שלמה. כבר במחיצת אביי ורבא, רש"י ותוס', אבל השארת כאן את בני משפחתך, שבורים ורצוצים עד דכדוכה של נפש.
בית אצילי וטהור בניתם יחד אתה ואשתך, בית של השראת השכינה, הקב"ה דר ביניכם וקול התורה היה עולה מבין קורתכם ומטהר את העולם.
אהוב היית על כל מכיריך. חותם עז של נינוחות, שפלות וענווה הותרת בקרב בני החבורה.
הלבבות קרועים בתדהמה. איננו רוצים להאמין, לא יכולים להתנחם. כך נפלת בערב שבת באמצע לימוד השמונה שעות. הרבי מורה לאברכים ללמוד שמונה שעות מידי שבת, ואתה עמדת במטלה זו בעוז. הייתי מבין מוסרי השעות צעטיל וראו על עיניך את ההתעלות, שבת קודש בערה בך. שבת קודש הייתה נועם לנשמתך הטהורה ועדן לנפשך. ובשבת קודש זו כבר בצל כנפי הקב"ה חסית, רווה מדשן ביתו.
חלק בלתי נפרד מהחבורה הק' אתה. איבר מגוף אחד שלם. יחד אנו רוקדים בשבתות ומועדים, בשמחה שאין למעלה הימנה; יחד אנו שואבים ממעייני האמונה הנובעים מבאר כ"ק אדמו"ר שליט"א, יחד אנו צועדים במסילה העולה בית א-ל, יחד אנו מקושרים לאילנא דחיי ופתאום אתה נתלש מעמנו בכזו פתאומיות. והחלל עמוק, פעור. אין מנחם לנו. אלתר שלמה דמותך המאירה תעמוד תדיר לנגד עינינו. לא תתנשי מנן ובל נתנשי מנך.
שם למעלה הכל נהיר וברור, אין שאלות ואין תהיות, אבל השארת כאן משפחה; אישה חמה, יראת ה' צנועה וחסודה, אבא, אימא, שווער, שוויגער, אחים, אחיות, ואותנו, חברים לדרך, ידידי נפש אוהבים בכל לב, היושבים מיום שישי הלומי רעם ובוכים את השריפה אשר שרף השם. אוי אלתר שלמה! רבו אנחותינו וליבנו דווי. היה נא קרבן אחרון, עליך יושלמו כל הקרבנות כולם. אנא! הזז שם כמה כיסאות ועורר רחמים, היה נא שליח ציבור כאבותיך ותעתיר נא בעד הנשארים.

הכותב בדמע: י. כ. חברך בחבורת צעירי האברכים פינסק קארלין, ירושלים

(המודיע, היינט)
אוועטאר
פיינע קאווע
שר חמש מאות
תגובות: 545
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יוני 27, 2021 2:42 pm

• ציטיר

תגובה דורך פיינע קאווע »

גרינוויל תושב האט געשריבן:

ש-ו-י-ד-ע-ר-ל-י-ך!

בענצי לייזאראוויטש א זק"א וואלונטיר פארציילט אז ער האט באקומען די רוף איבער די טעראר אטאקע וויילנדיג אין גבעת-זאב, נישט ווייט פון די סצענע, ער איז גלייך צוגעפארן אהין און געטראפן דאס קינד איז שוין ליידער נישט געווען בין החיים, ס'איז נאר פארבליבן איהם איבערצודעקן מיט א זק"א פאפיר, די אנדערע פארוואנדעטע זענען אוועקגעפירט געווארן פון די סצענע אין שפיטאל, א חלק דערפון אין CPR, דער קליין קינד איז געווארן אריינגעלייגט אין די זק"א אמבולאנס,

אינדערמיט קומט צו צומיר א צווייטער זק"א וואלונטיר, ישראל ווערטהיימער, און ער פרעגט מיר אויב די מאמע פון די קינד איז טאקע דא, ווייל אויב יא און זי דערקענט איהם, וועט איהם די פאליציי אפיציר תיכף באפרייען צו קבורה, אז נישט וועט מען איהם דארפן נעמען אין אבו-כביר זיכער צומאכן זיין אידענדיטעט.
אונז האבן מיר אנגעהויבן זוכן שכנים פון געגענט, איינער איז צוגעקומען און אונז איבערגעגעבן די נעמען פון די בני המשפחה, כ'האב איהם געפרעגט אויב די מאמע איז דא, האט ער געענטפערט אז יא, און אהערגעברענגט די מאמע,
אונז זענען מיר צוגעגאנגען צו איר אוןן פרעגן איר "אויב זי איז די מאמע?" ענטפערט זי "יא", האבן אונז איר איידעלערהייט געזאגט אז נאך אפאר מינוט וועלן אונז איר רופן, "אונז און דער פאליציי אפיציר ווילן רעדן מיט דיר", זי קוקט מיר אין די אויגן און פרעגט מיר: "מיין זוהן לעבט? וואס איז זיין מצב?", איך קוק אויף דער וואלונטיר ווערטהיימער אין די אויגן און ער קוקט צוריק און דערנאך ענטפער איך איר, "באלד וועלן מיר וויסן, מ'דארף תפילות", בשעת אונז ביידע ווייסן אז ס'איז דערנאך...
כ'האב נישט געוואלט וויינען לעבן די מאמע, האבער א טרער האט זיך מיר ארויסגעגליטשט פון די אויג,
דערנאך האבן אונז געשיקט די זק"א אמבולנאס קיין שמגר דארט צו זיכער מאכן זיין אידענדיטעט, די מאמע איז געשיקט געווארן מיט א איחוד הצלה אמבולאנס צו זיין מיט איר אין די שווערע מינוטן, און דער פאליציי אפיציר האט שוין געווארט דארט פאר איר, די מאמע האט באקומען די שווערע בשורה און זיך אויסגעדריקט: "וואס זאל איך זאגן? שכויח באשעפער אז איך האב באקומען די דאס קינד פאר 5 יאר, כשיק דיר צוריק א קרבן",

דער וועלט-באקאנטער זק"א הויפט בנציון אורינג און דער וואלונטיר מוטי פריד האבן אויסגעפאלצט אין א געוויין..

א גאנץ שבת האט זיך מיט געדרייט אין קאפ די בילד ווי די מאמע קוקט מיר אין די אויגן פרעגט? "מיין זוהן לעבט?".
אוועטאר
World Champion
שר שלשת אלפים
תגובות: 3505
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אוגוסט 31, 2022 6:20 pm

• ציטיר

תגובה דורך World Champion »

די מצב פון די טאטע פון די 2 קינדערלעך הי"ד איז געווארן ארגער, אידן ווערן געבעטן מתפלל צו זיין.
אונזער גרויסקייט און אונזער שיינקייט וועט נתגלה ווערן ווען משיח וועט קומען!
אוועטאר
אלטרא
שר האלפיים
תגובות: 2610
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יוני 23, 2022 8:36 pm

• ציטיר

תגובה דורך אלטרא »

World Champion האט געשריבן:
די מצב פון די טאטע פון די 2 קינדערלעך הי"ד איז געווארן ארגער, אידן ווערן געבעטן מתפלל צו זיין.
פאלשע שמועה. זיין מצב האט זיך פארבעסערט דאקטוירים ווילן אים אויפוועקן בקרוב.
אוועטאר
World Champion
שר שלשת אלפים
תגובות: 3505
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אוגוסט 31, 2022 6:20 pm

• ציטיר

תגובה דורך World Champion »

אלטרא האט געשריבן:
ב"ה!
אונזער גרויסקייט און אונזער שיינקייט וועט נתגלה ווערן ווען משיח וועט קומען!
אוועטאר
דניאל אויערבאך
שר ששת אלפים
תגובות: 6378
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יאנואר 08, 2017 4:31 pm

• ציטיר

תגובה דורך דניאל אויערבאך »

פיינע קאווע האט געשריבן:
ש-ו-י-ד-ע-ר-ל-י-ך!
עיני עיני יורדה מים... :evil: :cry:

א ריזיגע דאנק פאר'ן איבערזעצן אין אידיש.
מי חכם
שר ששת אלפים
תגובות: 6329
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג מארטש 13, 2011 2:02 pm

• ציטיר

תגובה דורך מי חכם »

אלטרא האט געשריבן:
ב"ה!
לאמיר האפן

נאמען מתפלל צו זיין?
מִ֚י כְּהֶ֣חָכָ֔ם וּמִ֥י יוֹדֵ֖עַ פֵּ֣שֶׁר דָּבָ֑ר חָכְמַ֤ת אָדָם֙ תָּאִ֣יר פָּנָ֔יו וְעֹ֥ז פָּנָ֖יו יְשֻׁנֶּֽא׃
שרייב תגובה

צוריק צו “היימישע נייעס”