יאסעלע גולם; לא היה "או" נברא?

אידישע און אלגעמיינע היסטאריע

די אחראים: אחראי, גבאי ביהמד

איטשע
שר האלף
תגובות: 1992
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג אוגוסט 27, 2009 10:19 am

תגובהדורך איטשע » דאנארשטאג סעפטעמבער 10, 2009 5:54 am

א. ישנם שלשה מקורות, ברכת אברהם - בוטשאטש, מגלת יוחסין למהר"ל - שואל ומשיב והנודע ביהודה, ספורים נחמדים - הרה"ק ר' איציקל מסקווער. אתה רוצה להכחישם?
ב. הנ"ל
ג. התלמיד מביא דברי הדעת קדושים ועי' בספר ברכת אברהם המוזכר לעיל, אין לו שום כונה רק לספר סיפור דברים שהמהר"ל יצר גולם, האין להאמינו? והאם גם אין להאמין להרבי מסקווער.

אדרבא נא לציין האיך יוכל איש חרד לבר ה' להכחיש דברי קדושים אלו ולומר שאין שום הוכחה שיצר גולם???

אוועטאר
מאטעס
שר מאה
תגובות: 225
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוקטובער 15, 2008 12:28 pm

תגובהדורך מאטעס » דאנארשטאג סעפטעמבער 10, 2009 9:05 am

או שאני לא מסביר טוב או שאתה קשי הבנה, ולכן אבהיר הדברים שוב בנוגע לסעיף ג'
זה ברור שהיה נפוץ בפי ההמון שהמהר"ל יצר גולם, ועוד לפני נפלאות מהר"ל, והקדושים הנ"ל אילו היו מעידין לפנינו שיש להם בקבלה או שראו ברוה"ק שהמהר"ל יצר גולם וודאי שדבריהם הקדושים נאמנים עלינו בלי פיקפוק, אבל דא עקא שבדבריהם לא נתבאר אם אכן כוונתם לאשר מציאות זו בתורת הגדת עדות, או שפשוט הם מתייחסים למה שנפוץ בפי ההמון ולא נתכוונו בזה לאמת את העובדא, כך שאין כאן ענין של אמונה בדבריהם כיוון שהם עצמם לא נתכוונו לכך בדווקא אלא קיבלו לאמת את מה שידוע בפי ההמון, כך שכאן השאלה אם אותה שמועה נפוצה בפי ההמון אמיתית היא או בדוייה. ומכיוון שאין שום חיסרון בלהאמין שאכן אמיתית היא, והקדושים הנ"ל לא היה זמנם פנוי לחקור בסיפורי מעשיות כמונו עד כמה הם אמת לכן הם התייחסו לזה כמציאות,
וכדוגמת זה יש לאין שיעור שמועות וסיפורים שהוכחו כמזויפים ומכל מקום מצינו גדולי ישראל שהאמינו בזה לתומם, די אם אזכיר האגרת המזויפת המיוחסת למהר"ל, שאין בזה שום ספק שהיא מזויפת וגם ידוע שם הזייפן ה"ה בעמ"ח 'דובב שפתי ישנים' וא' מגדולי האדמורי"ם זי"ע לפני המלחמה האמין בזה ואף קבעה בספרו, וכן ההגדה המזויפת של אותו מחבר של נפלאות מהר"ל שעד לדורינו האמינו הכל שאמנם זוהי הגדת מהר"ל ומרן זי"ע בעל ויוא"מ ג"כ מתייחס לזה כהגדת המהר"ל, ועכ"ז היום הוכח למעלה מכל ספק (ע"י שלומי אמוני ישראל..) שזיוף היא, או למשל הגניזה החרסונית שהרה"ק המהרש"ב והריי"ץ והרמ"מ מלויובאוויטש האמינו שהאיגרות משם הם אוטנטיות, ויש אין ספור דוגמאות מכך מגדולי ישראל שהולכו שולל ע"י זייפנים ומי שמוח בקדקדו מבין שאין בזה שום חיסרון ח"ו בקדושתם ולאו בזה תליא מילתא דצידקות וקדושה, ודי בזה
כאילו הוא נושה על הצלחת ובעל חוב על הקלחת.. (ר"י אלחריזי)

איטשע
שר האלף
תגובות: 1992
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג אוגוסט 27, 2009 10:19 am

תגובהדורך איטשע » דאנארשטאג סעפטעמבער 10, 2009 9:18 am

לדבריך הרי תטיל דופי בכל דברי גאונים וקדושים נבג"מ, לאמר שרק סיפרו הגדת העם לאמר!
ואם תמצי לומר שיש שהאמינו במכתבים אלו, משם לא ראיה, שהרי הוכח שמכתבים אלו מזויפים. לעומת דבר הגולם, אשר לא מצאנו שום מקור להפריכו מעיקרא.
וגם לפי דבריך האיך תסביר הסיפור עם השואל ומשיב והנודע ביהודה?

אם ספרו מצוקי ארץ דבר הגולם שברא מהר"ל, לא יכול אף אחד להכחישו כל זמן שלא יביא יסודות מוצקים שאכן אלו פני הדברים. ולא ראינו אינו ראיה בפרט ששמענו.

אוועטאר
מאטעס
שר מאה
תגובות: 225
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוקטובער 15, 2008 12:28 pm

תגובהדורך מאטעס » דאנארשטאג סעפטעמבער 10, 2009 9:41 am

דומה כי אין תועלת בחזרה שוב ושוב על אותם דברים, אני חושב שהויכוח עד כאן מיצה את עצמו,
כאילו הוא נושה על הצלחת ובעל חוב על הקלחת.. (ר"י אלחריזי)

צדיק מושל
שר מאה
תגובות: 126
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג יולי 13, 2008 1:34 am

תגובהדורך צדיק מושל » זונטאג סעפטעמבער 13, 2009 5:11 pm

*

ב"המודיע" התורני של פרשת נצבים-וילך תשס"ט התפרסם מכתב זה,
על ידי עורכי תולדותיו של המהר"ל מפראג לרגל 400 שנה לפטירתו,
"ויתילדו" - של הרב נפתלי אהרן וקשטיין, ו"תפארת ישראל" - של הרב ישראל אלטר גרובייס,
שהתפרסמו ב"המודיע" התורני של פרשת כי-תבא תשס"ט ***.


מופתעים לטובה, מהמון התגובות וממכתבי הערכה הרבים שקיבלנו על אודות המאמרים שפרסמנו על יחוסו של רבינו המהר"ל מפראג זי"ע ועל קורות חייו. הננו בזאת להודות לכל המגיבים, המעירים והמאירים שאת דבריהם קיבלנו בקורת רוח.

משעמדנו על היקף תפוצת המאמרים, יש את נפשנו להבהיר בענין מה שנשאלנו במכתבים רבים, שלטענתם, היה עלינו לשזור בתוך דברינו - שעסקו בהפרכת מוסכמות ובדיות שנכרכו לשמו הקדוש של רבינו המהר"ל מפראג זי"ע - גם את נושא יצירת הגולם והאגדות המסופרות בהקשר זה.

ואכן, בדברינו, התעלמנו כמעט כליל מנושא 'יצירת' הגולם, בעוד שעל האגדות שנארגו סביבו, התייחסנו בהסתייגות ובהתעלמות מוחלטת, מה שלא נהגנו - בנוגע לעצם יצירת הגולם.

*

אין המקום במסגרת מצומצמת זו של 'מכתבים למערכת', לפרוס את כל פרטי הפולמוס בענין יצירת הגולם, שגם הבאת מקצתם יתארכו לכדי יריעה ארוכה מאוד. במסגרת זו נוכל רק להבהיר בקצרה, כי על כן נזהרנו מאוד מלפקפק על עצם בריאת הגולם, ולא העלינו דברים כי אם נגד מעשי האגדות שנבדו על 'פעולות' הגולם, כמו גם על הנסיבות שהביאו את המהר"ל לבריאתו, סדר היצירה, וכל מעשי תוקפו וגבורתו, שאת זיופם כבר הוכחנו במאמרינו, שבהם ביררנו שאין כאן כי אם פרי דמיונם של כמה 'יוצרים' שהתאגדו יחדיו במטרות כאלו ואחרות.

איברא, שלעצם בריאת יצור על ידי המהר"ל, ישנם מסורות ברורות שהועברו על ידי צדיקים קדושי עליון, כרבותינו: ה'נודע ביהודה' מפראג, [שנפטר בשנת תקנ"ג]; רבינו ה'חתם סופר', [שנפטר בשנת ת"ר]; רבי אברהם דוד ווארמאן - בעל ה'אשל אברהם' - מבוטשאטש, [שנפטר בשנת תר"א]; ה'שואל ומשיב' מלעמברג, [שנפטר בשנת תרל"ה]; רבי יצחק מסקווירא, [שנפטר בשנת תרמ"ה]; וכן נמסר בשם קדמונינו על ידי הגה"ק רבי אברהם שמעון הלוי הורביץ מזעליחוב; ועוד רבים - זכותם תגן בעדינו. מדבריהם הקדושים עולה בבירור, כי אכן רבינו המהר״ל ברא גברא על ידי ספר יצירה, ומי אנו שנבוא אחרי הצדיקים ח"ו.

[בהערה קצרה בעלמא נעיר אודות הסיפור שנמסר על כך שפעם בערב שבת, שכח רבינו המהר"ל להוציא את ה'שם' שהיה מונח מתחת לשון הגולם וממנו ינק חיותו, ועוכבה התפילה בהוראת המהר"ל, ורק לאחר שהוציא השמש את אותו השם מפי הגולם, קיבלו הקהל שנית את השבת, ואמרו שנית "מזמור שיר ליום השבת". למן אותו מעשה, נהגו בני הקהל בפראג לכפול את אמירת "מזמור שיר ליום השבת" ולשנותו ב' פעמים. אף כי אין המקום להרחיב במקורות ופרטים, נציין כי מעשה זה מקורו קדום מאוד. מעשה זה, יש - במקורות קדומים גם הם - שייחסוהו לתלמיד רבינו, הגה"ק רבי אליהו בעל שם זי"ע - שעל העובדה שיצר גולם מעידים נכדיו הרה"ק ה'חכם צבי' זי"ע ובנו הרה"ק רבי יעקב עמדין - היעב"ץ זי"ע, והבאנו את דבריהם במאמרינו].

ובעמדנו בזאת, כדאי לחשוף מעט מן המניעים שהביאו למכחישים להתאמץ כ"כ בהפרכת המסורה המקובלת, משום שבהתבוננות מועטת נבחין כי עוד שנים רבות לפני שיצאו לאור ספרי מעשיות הגולם, קמו מפקפקים לעניין זה, ובראשם עמדו המשכילים, (ועל צבאם שי"ר מפראג בראש הספר 'גלעד').

יש לשים לב לעובדה מוזרה ותמוהה, מדוע על רבי אליהו בעל שם - שהעדות אודות בריאת גולם על ידו נרשמה על ידי נכדיו הקדושים הנ"ל - לא טרחו המפקפקים לברר, כיצד ברא, לשם מה יצר, והיכן הוא מצוי כיום, ועוד תמיהות על זו הדרך; רק כאשר נכרך הדבר לשם רבו המהר"ל מפראג, קמו כל החוקרים ואזרו מותניים לשרש טעויות... והדבר אומר דרשני!

בחקירה מועטת להלך רוחם של המפקפקים, נבחין כי מטרה חשובה עמדה לנגדם: אלו, עסוקים היו לנכס את דמותו הקדושה של רבינו המהר"ל אליהם עפ"ל. אלו עשו כל מאמץ למצוא סימוכין בדבריו ל'רציונאליות' והלכי מחשבות בלתי מחוייבים, כמו על לחימה בשיטות הלימוד ה'מיושנות' ועוד שאר בדותות שעמלנו לפרוך בדברינו. דא עקא, שיצירת הגולם, אותו מקובל לנכס למהר"ל, טופחת על פניהם ומלמדת כי גם המהר"ל עסק בנסתרות ורגיל היה באותות ובמופתים. ולצורך אותה מטרה, קמו ועמלו להפריך את אותם מעשיות, ובכך חשבו להקל עליהם לנכס את המהר"ל ואת אוצרות רוחו לדעתם המעוותת.

ולמטרה זו, באנו בהבהרת דברים, באשר ראינו כי יש שהקישו מדברינו והסיקו כי כמו שאין באגדות הגולם ובסדר בריאתו - ממש, כך גם עצם בריאתו על ידי המהר"ל, לא מדוייקת - ואנו אין לנו אלא דברי רבותינו נבג"מ.

*

מענין לענין באותו ענין. אודות מה שכתבנו והרחבנו להוציא צדקת הגאון רבי משה מאיר פערעלס מפראג, הוסיף לנו ידידינו מוהר"ר מיכאל אריה ראנד שליט"א, שהרה"ק בעל ה'דגל מחנה אפרים' זי"ע, בהפטרה לפרשת השבוע - פרשת כי תבוא (!), מביא בין דבריו פירוש על פסוק "ופני המן חפו" - מ"אשר ראיתי כתוב בספר 'מגילת ספר'..." והוא-הוא ספרו של הגאון רבי משה מאיר פערל'ס מפראג על מגילת אסתר שנדפס בפראג בשנת ת"ע, ואין דברי ה'דגל מחנה אפרים' נזקקים לסייעתא נוספת.

נפתלי אהרן וקשטיין
ישראל אלטר גרובייס


*** פורסם גם פה, באשכול 400 שנה לפטירת המהר"ל מפראג זצ"ל, ח"י אלול ה'שס"ט-תשס"ט

*

נחמן נתן
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4051
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג יולי 13, 2008 7:11 pm
לאקאציע: צווישן סקרענטאן און סיראקיוז

תגובהדורך נחמן נתן » מאנטאג אוקטובער 05, 2009 3:46 pm

ר' אהרן עקשטיין שו"ב אין אנטווערפען דערציילט וואס ער האט געהערט מפ"ק פון הגה"צ ר' משה ארי' פריינד זצ"ל גאב"ד עיה"ק וואס האט מקבל געווען פון זקינו הרב הקדוש מנאסויד זי"ע, וועלכער האט שארף אפגעלייקענט דעם גולם. (די מעשה האט א המשך, וואס לע"ע געדענק איך נישט, און די מעשה ווערט אויך געברענגט אין ס' 'הללו עבדי ה'' - הגם כ'נעם נישט קיין אחריות אויף די ספר - אבער די מעשה האב איך געהערט פון קינדער פונעם בעל מספר).
דער בעל מספר האט דאס דערציילט פאר הגה"ק ר' יענקע'לע זי"ע, און ווען ר' משה ארי' איז געווען אין אנטווערפען האט אים ר' יענקעל'ע איבערגעפרעגט די מעשה, און דאס אנגענומען.
לחיים ולברכה!

חוקר ודורש
שר העשר
תגובות: 19
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג ינואר 11, 2010 1:39 am

תגובהדורך חוקר ודורש » דינסטאג ינואר 12, 2010 1:58 am

הערט צו דעם דרשה (עס איז און ענגליש) זייער א שיינער בעל מסביר

http://www.yutorah.org/lectures/lecture.cfm/736269/Dr._Shnayer_Leiman/Golem_of_Prague,_Fact_or_Fiction

אוועטאר
נארישער
שר מאה
תגובות: 135
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג ינואר 12, 2009 2:22 am

תגובהדורך נארישער » מאנטאג אפריל 12, 2010 1:39 pm

להערא בעלמא
איטשע האט געשריבן אז דער מהרל נקאר דער הויכער ר' לייב
דאכטזיך אדער הויכער ר' ליי באיז ניט דער מהרל אליין נא א פעטער אדער זיידע זיינער
עכפ נישט ער אליין
הבל הבלים אמר קהלת הבל הבלים הכל הבל, בקיצור נאריש

אוועטאר
באנקיר
שר חמש מאות
תגובות: 515
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג פאברואר 04, 2008 11:24 am
לאקאציע: מיין קאפ, אין באנק

תגובהדורך באנקיר » מאנטאג אפריל 12, 2010 2:14 pm

דער ווילנער גאון האט אנגעהויבן צו באשאפן א גולם:
עוד לפני הגיעו לגיל שלש עשרה החל הגאון לברוא גולם אבל פסק באמצע מפני שמנעוהו מן השמים.
(רבי חיים מוואלאזשין בהקדמתו לפי' הגר"א ספרא דצניעותא)

איטשע
שר האלף
תגובות: 1992
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג אוגוסט 27, 2009 10:19 am

תגובהדורך איטשע » דינסטאג אפריל 20, 2010 8:25 am

נארישער האט געשריבן:להערא בעלמא
איטשע האט געשריבן אז דער מהרל נקאר דער הויכער ר' לייב
דאכטזיך אדער הויכער ר' ליי באיז ניט דער מהרל אליין נא א פעטער אדער זיידע זיינער
עכפ נישט ער אליין


סתם הויבער רבי לייב מיינט מען דער קראקא רב וואס מען האט גערופען אלס יונגערמאן ר' ליב פישל'ס. הגם דער מהר"ל האט מען אויך גערופען בשעתו הויכער רבי ליב עי מגלת יוחסין להגר"א פלעקליש ועוד.

די צוויי רבי ליב'ס האבן נישט געהאט קיין משפחה'דיגע קירבות וואס איז היינט באקאנט.

אוועטאר
יוראפ
שר עשרת אלפים
תגובות: 18193
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אוקטובער 18, 2011 12:16 pm
לאקאציע: על אדמת נכר

תגובהדורך יוראפ » דינסטאג דעצמבער 06, 2011 11:22 pm

הרה"ק בעל חקל יצחק מספינקא זי"ע הי"ד, ברענגט אראפ אין ספה"ק אמרי יוסף א בריוו וואס דער הייליגער מהר"ל זי"ע האט געשריבן וועגן דעם גולם וואס ער האט באשאפן, וואס ער האט עס איבערגזעצט פון די כתב יד קודש פונעם הייליגן מהר"ל
און דער חקל יצחק זי"ע שרייבט: ומצוה להדפיסו וללמדו
hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=22653&st=&pgnum=7

אוועטאר
יוסף שרייבער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4568
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוקטובער 23, 2010 4:24 pm

תגובהדורך יוסף שרייבער » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 5:15 am

הרב יוראף איר ווייסט נישט אז הר"הק דער אמרי אמת מגור האט דעמאלס אויפגעוויזען פאר די קינדער פונעם אמרי יוסף אז דער בריוו איז מזויף? היינט איז שוין נתגלה געוורען דער אמתער כתב פונעם מהרל מפראג אין די ארכיווען פון פראג און קיינער האלט נישט היינט אז יענער בריוו איז אמת.

עפעס ליגט מיר אין זכרון אז עס האט געהאט צוטוהן מיט דעם זייפן הידוע בלאך.

שטארק זיך
שר ששת אלפים
תגובות: 6188
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 28, 2009 8:23 pm
לאקאציע: ביים נעקסטן שטאפל

תגובהדורך שטארק זיך » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 6:04 am

יוסף שרייבער האט געשריבן:הרב יוראף איר ווייסט נישט אז הר"הק דער אמרי אמת מגור האט דעמאלס אויפגעוויזען פאר די קינדער פונעם אמרי יוסף אז דער בריוו איז מזויף? היינט איז שוין נתגלה געוורען דער אמתער כתב פונעם מהרל מפראג אין די ארכיווען פון פראג און קיינער האלט נישט היינט אז יענער בריוו איז אמת.

עפעס ליגט מיר אין זכרון אז עס האט געהאט צוטוהן מיט דעם זייפן הידוע בלאך.

אפשר דעם צווייטן הידוע פון טורלא-טאראנטא?
What's your MO? mine is
8373
-the KOLBE index
Know - Go - Show - GROW

אוועטאר
farshlufen
שר עשרים אלפים
תגובות: 24473
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג נובעמבער 16, 2007 8:26 am
לאקאציע: אויף די פאליצעס אין ספרים שאנק

תגובהדורך farshlufen » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 6:09 am

שטארק זיך, אביסעלע חזרה:
viewtopic.php?p=308226#p308226
זמירות יאמרו ותשבחות ישמיעו כי הוא לבדו בורא רפואות.

אוועטאר
msp
שר עשרת אלפים
תגובות: 18003
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג מארטש 10, 2011 10:03 am
לאקאציע: בין גברא לגברא

תגובהדורך msp » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 7:48 am

איך האב געהערט א נוסחא וועגען די מעשה
אז איינער איז ארויף אויפ'ן בוידעם פון אנ"ש שוהל
און איז אראפגעקומען ווייס ווי א ליילעך
פרעגט מען איהם האסטו געזעהן דעם גולם
זאגט ער שוין איין מאהל
ווען מען קומט אהן אויפ'ן בוידעם איז דא דארטען א גרויסע שפיגעל....
חכלילי עינים מיין ולבן שנים מחלב

אוועטאר
יוראפ
שר עשרת אלפים
תגובות: 18193
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אוקטובער 18, 2011 12:16 pm
לאקאציע: על אדמת נכר

תגובהדורך יוראפ » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 10:23 am

יוסף שרייבער האט געשריבן:הרב יוראף איר ווייסט נישט אז הר"הק דער אמרי אמת מגור האט דעמאלס אויפגעוויזען פאר די קינדער פונעם אמרי יוסף אז דער בריוו איז מזויף? היינט איז שוין נתגלה געוורען דער אמתער כתב פונעם מהרל מפראג אין די ארכיווען פון פראג און קיינער האלט נישט היינט אז יענער בריוו איז אמת.

עפעס ליגט מיר אין זכרון אז עס האט געהאט צוטוהן מיט דעם זייפן הידוע בלאך.


צופעליג האב איך נישט געוויסט, אבער למעשה האב איך טאקע וועגן דעם עס ארויפגעלייגט ווייל איך האב געוואלט וויסן מער דערוועגן
א גרויסן טענק יו

אוועטאר
farshlufen
שר עשרים אלפים
תגובות: 24473
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג נובעמבער 16, 2007 8:26 am
לאקאציע: אויף די פאליצעס אין ספרים שאנק

תגובהדורך farshlufen » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 10:48 am

ר' יוסף, יש מקור שהי' אצל האמרי אמת?
זמירות יאמרו ותשבחות ישמיעו כי הוא לבדו בורא רפואות.

אוועטאר
סיגוט
שר חמש מאות
תגובות: 528
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג נובעמבער 18, 2011 11:11 am
לאקאציע: אין מארמאראש

תגובהדורך סיגוט » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 2:45 pm

msp האט געשריבן:איך האב געהערט א נוסחא וועגען די מעשה
אז איינער איז ארויף אויפ'ן בוידעם פון אנ"ש שוהל
און איז אראפגעקומען ווייס ווי א ליילעך
פרעגט מען איהם האסטו געזעהן דעם גולם
זאגט ער שוין איין מאהל
ווען מען קומט אהן אויפ'ן בוידעם איז דא דארטען א גרויסע שפיגעל....

גהערט אביסל אנדערש איינער אמאל געבעטן דעם שמש זאל אים ווייזן דעם גולם האט ער אים ארויפגענומען צום בוידעם ווען יענער האט געפרעגט נו וואו איז דער גולם האט ער אים געענטפערט אטא דא שטייט ער

אוועטאר
יוסף שרייבער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4568
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוקטובער 23, 2010 4:24 pm

תגובהדורך יוסף שרייבער » מיטוואך דעצמבער 07, 2011 9:38 pm

הרב ישנוני טעות לעולם חוזר,ראה בלינק שהבאת שזה היה אצל מנחת אלעזר זצ"ל, ולא אצל בני האמרי יוסף רק אצל בני החקל יצחק,לתועלת הקוראים אני מביא פה את שני הצילומים,הראשון זה המזויף והשני כת"יק האמיתי.
צוגעלייגטע
mar.jpg
mar1.jpg

אוועטאר
msp
שר עשרת אלפים
תגובות: 18003
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג מארטש 10, 2011 10:03 am
לאקאציע: בין גברא לגברא

תגובהדורך msp » דאנארשטאג דעצמבער 08, 2011 5:49 am

איטשע האט געשריבן:
נארישער האט געשריבן:להערא בעלמא
איטשע האט געשריבן אז דער מהרל נקאר דער הויכער ר' לייב
דאכטזיך אדער הויכער ר' ליי באיז ניט דער מהרל אליין נא א פעטער אדער זיידע זיינער
עכפ נישט ער אליין


סתם הויבער רבי לייב מיינט מען דער קראקא רב וואס מען האט גערופען אלס יונגערמאן ר' ליב פישל'ס. הגם דער מהר"ל האט מען אויך גערופען בשעתו הויכער רבי ליב עי מגלת יוחסין להגר"א פלעקליש ועוד.

די צוויי רבי ליב'ס האבן נישט געהאט קיין משפחה'דיגע קירבות וואס איז היינט באקאנט.


עס איז באקאנט אז דער חילוק אין כינוי איז אזוי
דער הויכער ר' לייב
איז דער אב"ד קראקא
און דער האהער ר' לייב
איז דער מהר"ל מפראג
חכלילי עינים מיין ולבן שנים מחלב

אוועטאר
יוסף שרייבער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4568
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוקטובער 23, 2010 4:24 pm

פאר אלע וואס חלום'ן צו גיין זעהן דעם גולם.

תגובהדורך יוסף שרייבער » דאנארשטאג אפריל 18, 2013 6:34 pm

א ערשט האנטיגע באריכט פון א גוי וואס איז געלונגען בשנת תשס"ט ארויפצוקריכען אופען וועלט-באקאנטען בוידעם און איר געטראפען פוסט און לעהר. ער טענה'ט אז ווארשיינליך שוין בשנת תרמ"ג האט עס די קהילה אויסגעליידיגט און באגראבען אויפען בית עולם.
ער שרייבט אויך זיינע שטותים אבער עס לוינט צו ליינען עד הסוף.

(קרעדיט אוצה"ח)

אוועטאר
יוראפ
שר עשרת אלפים
תגובות: 18193
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אוקטובער 18, 2011 12:16 pm
לאקאציע: על אדמת נכר

תגובהדורך יוראפ » דאנארשטאג אפריל 18, 2013 9:05 pm

כ'זעה דארט אסאך גולמים, ווער דארף זיין דער אנגעגעבענער יאסעלע?

נחוניא
שר שלשת אלפים
תגובות: 3100
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך יולי 18, 2012 4:46 pm

תגובהדורך נחוניא » פרייטאג אפריל 19, 2013 9:58 am

אט דא איז די מעשה דערציילט דורך מהר"י מסקווירא זצוק"ל [אפגעשריבן געווארן דורך החסיד ר' ישעי' וואלף ציקערניק ע"ה].
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =&pgnum=11
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =&pgnum=12

סטראשעלע
שר חמישים ומאתים
תגובות: 474
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג ינואר 16, 2011 9:49 pm

תגובהדורך סטראשעלע » מאנטאג אפריל 22, 2013 8:22 pm

יוסף שרייבער האט געשריבן:הרב ישנוני טעות לעולם חוזר,ראה בלינק שהבאת שזה היה אצל מנחת אלעזר זצ"ל, ולא אצל בני האמרי יוסף רק אצל בני החקל יצחק,לתועלת הקוראים אני מביא פה את שני הצילומים,הראשון זה המזויף והשני כת"יק האמיתי.


ר' יוסף טייערער וואס מאכט אייך טראכטן אז דאס איז אן אמת'ע חתימה, וואו איז דער מקור דערפון?

אוועטאר
יוסף שרייבער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4568
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוקטובער 23, 2010 4:24 pm

תגובהדורך יוסף שרייבער » מאנטאג אפריל 22, 2013 8:31 pm

דאס דארף אנגעבליך צו ליגען אין די פראגער ארכיווען און די פראגער שטאטראט האט דאס געדרוקט אפאר יאר צוריק ביי עפעס א מאורע ,אבער זיכער איז נאר 2 זאכען כהמאמר הידוע.


צוריק צו “זכור ימות עולם”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך איצט דא: נישטא קיין איינגעשריבענע באנוצערס און איין גאסט