כינוס הרבבות - קרישקעלעך און אינפארמאציע - נישט דעבאטעס

אחראי: יאנאש

משה חיים פנחס
שר חמש מאות
תגובות: 652
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג דעצעמבער 05, 2016 8:43 pm

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך משה חיים פנחס »

.
kolmenovits.png
kolmenovits.png (98.21 KiB) געזען 6535 מאל
אוועטאר
עולם ומלואו
שר חמש מאות
תגובות: 749
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אקטאבער 06, 2016 9:15 am

• ציטיר

תגובה דורך עולם ומלואו »

דער מארקעטינג קאמפיין אין די גוי'אישע גאס צו ברענגען אויפמערקזאמקייט צו אונזערע ברידער'ס ליידן
https://letourpeoplego.org/let-our-peop ... -campaign/
אוועטאר
א גולם
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4232
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך אוגוסט 06, 2014 10:32 pm
לאקאציע: אין מיין שיך!

• ציטיר

תגובה דורך א גולם »

סידיראם האט געשריבן:
שכל'דיג האט געשריבן:
בנציון יאזעפאוויטש האט געשריבן:
בנציון יאזעפאוויטש האט געשריבן:Anybody with the strong Drusha of R' Duvid Hertzog Shlit"a yesterday in Rodney st.?

I hear it was very detailed and Worth to listen. Thanks

On drop box please anyone?

איך האב עס שוין געהערט, עס איז א געוואלדיגע דרשה ב"ה!
ווער עס האט ספיקות/קשיות בענין הגיוס זאל ביטע נעמען די שעה אין אויסהערן די דרשה, עס לוינט זיך!
718-831-7000

דראפ באקס פליז?

דרייוו איז גוט?

https://drive.google.com/open?id=0Bw2_i ... kRjYnZyZlU
לעצט פארראכטן דורך א גולם אום פרייטאג יוני 09, 2017 12:35 pm, פארראכטן געווארן 1 מאל.
משה חיים פנחס
שר חמש מאות

שמיעס מיט הגאון רמ"ד סאלאווייטשיק

• ציטיר

שמיעס מיט הגאון רמ"ד סאלאווייטשיק
איבער שמיעות וואס דרייען זיך ארום בשמו איבערן בעפארשטייענדע כינוס
ווי ער פארלייקענט די אלע שמיעות אין רעדט ארום בתמיה איבער די מלחמת חרמה קעגן דעם מעמד אין די גאנצע סאמעטוכע ארום דעם

1111.png
1111.png (188.37 KiB) געזען 6535 מאל
1111 (2).png
1111 (2).png (92.17 KiB) געזען 6535 מאל
חדשות
שר האלפיים
תגובות: 2139
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג דעצעמבער 05, 2016 5:11 pm

הגרמ"ד סולובייצ'יק-תומך בעצרת

• ציטיר

תגובה דורך חדשות »

הגרמ"ד סולובייצ'יק: "מה אכפת לראשי ישיבות שעושים עצרת נגד הגיוס?" • האזינו
הגאון רבי משולם דוד סולובייצ'יק התבטא בחריפות נגד ההתנגדות להפגנת הגיוס בארה"ב ומתח ביקורת נוקבת על רבני אמריקה - "למה הם שותקים?" • האזינו

ראש ישיבת בריסק הגאון רבי משולם דוד סולובייצי'ק התוודע בימים האחרונים על המכתבים שהתפרסמו מראשי ישיובת בנושא הפגנת הגיוס בארה"ב, והתבטא בחריפות נגד ההתנגדות להפגנה.

הרב סולובייצ'יק אף התייחס בדבריו לשמועות כי הוא אינו בעד ההפגנה ובין השאר אף נזף ברבני אמריקה שאינם עושים מספיק כדי לבטל את רוע "גזירת הגיוס".

כיכר השבת" מציג את ההקלטה והתמלול המלא:

"העסקן מציג את המכתבים ואומר כי "זה פרסום שהולך בכל העולם".

הגרמ"ד סולובייצ'יק: "זה שקר, אחד שכתבו שסירבתי לחתום, שתיים שאמרתי שמפיצים שקרים. מה אני יכול לעשות, אני יכול לריב עם השקר, יש לי הרבה צער מזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

העסקן: "הראש ישיבה רוצה שאני יבדוק ממי מגיע הפרסום הזה?".

הגרמ"ד סולובייצ'יק: "מה יש לי מזה? אין לי מה לעשות, מה אני עוד יכול לעשות, אנו חיים בעולם של שקר.

"בבריסק היה מגיד, הוא אמר פעם בדרשה: הציונים רודפים אותי, מעוללים לי צרות. רבותי! - כך הוא אמר - הרי אתם שומעים את הדרשות שלי, וכי פעם הזכרתי את המילה 'ציונים'? וכי פעם דיברתי נגד ציונים? מה הם רוצים ממני? אלא מאי, כשהנני אומר בדרשה שיהודי שאינו מניח תפילין איננו יהודי, יהודי שמחלל שבת אינו יהודי, נזעקים הציונים שהנני מדבר נגדם.

"ראשי הישיבות בארץ ישראל אומרים כי כל המדבר נגד הגיוס מדבר נגדם. אתם מבינים אותי? מה אעשה? העצרת זה נגדם... מה זה קשור אליהם? אסור לצעוק נגד ההתגייסות?

"אני יגיד לכם את האמת, אפילו אם זה אמת שבחור שממלא את כל הדרישות עם כל הפרטי פרטים שממלא את כל הפרטים, עם כל הדקדוקים הם נותנים לו דיחוי, אבל יש הרבה בחורים שאינם יכולים למלא את כל הדרישות, לא יכולים להביא את כל הפרטים.

"כמו"כ יש את היהודים שהולכים במסירות נפש שלא הולכים בכלל להתייצב, ועוצרים אותם, וכי אין מצווה לעזור ליהודים אלו? אסור לעשות עצרת שלא ירדפו את היהודים האלו? אפילו נניח אם הוא צודק... מה אני יכול לעשות? השם ירחם!

"ראשי הישיבות אינם יכולים לישון בגלל שעושים עצרת נגד הגיוס, מה זה אכפת להם, זה העסק שלהם? אפילו לו יהא שהאמת כדבריהם אבל ישנם אחרים, וכי להם אין מצווה לעזור? והרי עוברים על לאו של 'לא תעמוד על דם רעך' אם לא עוזרים להם! וכי הם אינם יהודים? הסבא רבי חיים התיר פעם לחלל יום כיפור בכדי להציל קומוניסט מגזר דין מות!

"בשביל כל יהודי צריכים לפעול עבורו להצילו! וכי מפני שאלו שעומדים בדרישות עם כל הדקדוקי דקדוקים וכל החומרות מקבל פטור, על כן אסור לגונן על האחרים, וכי זוהי דעת תורה???".

אחד העסקנים: "עוד דבר שהוא מחדש ששמע ממשפחת בית בריסק שאסור להרעיש וצריך לשתוק".

הגרמ"ד סולובייצ'יק: "שקרים וכזבים - סי ליגנט! מה אני יכול לעשות? אין עוד אחד כמוני שזועק כל כך הרבה נגד גזירת הגיוס, יש לי טענות על האמרקינע'ר רבנים למה הם שותקים, כשהם יצעקו זה יעזור"
נא_שכל
שר שבעת אלפים
תגובות: 7999
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יולי 14, 2008 10:44 pm
לאקאציע: עולם התורה

• ציטיר

תגובה דורך נא_שכל »

צוליב די אויפוואכונג איבער גיוס, פרעגן די ספרדישע רבנים פון נ.י. אויך שאלות איבער גיוס, פארשטייט זיך אליינס וואס דער תירוץ איז.

דא האט איר א בריוו פון חכם שלום כהן מנהיג הספרדים בא"י
אטעטשמענטס
שלום כהן נגד הכינוס.jpg
שלום כהן נגד הכינוס.jpg (28.76 KiB) געזען 6629 מאל
וויאזוי צו אויפהייבן דיינע קינדער און נאנטע

"ושכל יצא משכל ..." (ר' ברכיה בן נטרונאי, בהקדמת ספרו 'משלי שועלים').
בנציון יאזעפאוויטש
שר חמש מאות
תגובות: 576
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג נאוועמבער 24, 2014 9:46 am

• ציטיר

תגובה דורך בנציון יאזעפאוויטש »

אלט מאנרא האט געשריבן:
שכל'דיג האט געשריבן:
בנציון יאזעפאוויטש האט געשריבן:
בנציון יאזעפאוויטש האט געשריבן:Anybody with the strong Drusha of R' Duvid Hertzog Shlit"a yesterday in Rodney st.?

I hear it was very detailed and Worth to listen. Thanks

On drop box please anyone?

איך האב עס שוין געהערט, עס איז א געוואלדיגע דרשה ב"ה!
ווער עס האט ספיקות/קשיות בענין הגיוס זאל ביטע נעמען די שעה אין אויסהערן די דרשה, עס לוינט זיך!
718-831-7000

יא ער ברענגט ארויס שטארקע פונקטן,

https://drive.google.com/file/d/0Bw2_ir ... =drive_web
משה חיים פנחס
שר חמש מאות

• ציטיר

משה חיים פנחס האט געשריבן:שמיעס מיט הגאון רמ"ד סאלאווייטשיק
איבער שמיעות וואס דרייען זיך ארום בשמו איבערן בעפארשטייענדע כינוס
ווי ער פארלייקענט די אלע שמיעות אין רעדט ארום בתמיה איבער די מלחמת חרמה קעגן דעם מעמד אין די גאנצע סאמעטוכע ארום דעם

1111.png
1111 (2).png

ליל שישי אור לט"ו סיון נגשו שני עסקנים להגאון הגדול רבי משולם דוד סולובייצי'ק שליט"א והראו לו העתק מה שפרסמו בשמו ועבר על המכתבים שהתפרסמו מראשי הישיבות בארה"ק, ובשמעו את הפרטים המתנהלים מצידם לטרפד ולחבל בעצרת הרבבות האמור להתקיים ביום א' לסדר שלח הבעל"ט, התרגש והתרגז מאד ואמר כדלהלן:

עסקן: זה פרסום שהולך בכל העולם
ר"י בריסק: זה שקר 1 שכתבו שסירבתי לחתום 2 שאמרתי שמפיצים שקרים
כן רציתי לחתום רק אמרתי שאני לא יכול תומ"י כי זה יקח לי זמן עד שמסדר הדברים לכתוב
ר"י בריסק: מה אני יכול לעשות, אני יכול לריב עם השקר, יש לי הרבה צער מזה,
עסקן: הראש ישיבה רוצה שאני יבדוק ממי מגיע הפרסום הזה?
ר"י בריסק: מה יש לי מזה, אין לי מה לעשות, מה אני עוד יכול לעשות,
אנו חיים בעולם של שקר
בבריסק היה מגיד, הוא אמר פעם בדרשה: הציונים רודפים אותי, מעוללים לי צרות.
רבותי! - כך הוא אמר - הרי אתם שומעים את הדרשות שלי, וכי פעם הזכרתי את המילה "ציונים"? וכי פעם דברתי נגד ציונים? מה הם רוצים ממני? אלא מאי, כשהנני אומר בדרשה שיהודי שאינו מניח תפילין איננו יהודי, יהודי שמחלל שבת אינו יהודי, נזעקים הציונים שהנני מדבר נגדם!...
ראשי הישיבות בארץ ישראל אומרים כי כל המדבר נגד הגיוס מדבר נגדם.... אתם מבינים אותי?... מה אעשה...
העצרת זה נגדם... מה זה קשור אליהם, אסור לצעוק נגד ההתגייסות?....
אני יגיד לכם את האמת, אפילו לשיטתם שהם אומרים שבחור שממלא את כל הדרישות עם כל הפרטי פרטים שממלא את כל הפרטים, עם כל הדקדוקים הם נותנים לו דחוי, אבל יש הרבה בחורים שאינם יכולים למלא את כל הדרישות, לא יכולים להביא את כל הפרטים,
כמו"כ יש את היהודים שהולכים במסירות נפש שלא הולכים בכלל להתייצב, ועוצרים אותם, ואפילו לשיטתם שזה מוגזם וכי אין מצוה לעזור ליהודים אלו, אסור לעשות עצרת שלא ירדפו את היהודים האלו? מה אני יכול לעשות? השם ירחם!
ראשי הישיבות אינם יכולים לישון? בגלל שעושים עצרת נגד הגיוס, מה זה אכפת להם זה העסק שלהם? אפילו אם היה האמת כדבריהם אבל ישנם אחרים, וכי להם אין מצוה לעזור? והרי עוברים על לאו של "לא תעמוד על דם רעך" אם לא עוזרים להם! וכי הם אינם יהודים?
וכי מפני שאלו שעומדים בדרישות עם כל הדקדוקי דקדוקים וכל החומרות מקבל פטור, על כן אסור לגונן על האחרים, וכי זוהי דעת תורה???
א' העסקנים: עוד דבר שהוא מחדש ששמע ממשפחת בית בריסק שאסור להרעיש ויש צריך לשתוק,
רה"י נזעק: שקרים וכזבים - סי ליגנט! מה אני יכול לעשות?
אין עוד אחד כמוני שזועק כל כך הרבה נגד גזירת הגיוס, יש לי טענות על האמרקינע'ר רבנים למה הם שותקים כשהם יצעקו זה יעזור,
ועוד אמר תתסתכלו מה שכתבתי בקהלה קדישא מה שיצא לאור לפני שבוע שצריכים לעשות מחאות ועצרות תפילה בחו"ל
ותיכף אח"כ מסר שיעור ואחר השיעור אמר ליושבים לפניו שעכשיו נודע לי שפרסמו שקרים וכזבים בשמי אני לא יודע מי עשה זה והוסיף ואמר אני רוצה שתפרסמו בשמי בכל העולם שאני כן רציתי לחתום רק שאני אדם מבוגר וזה יקח לי זמן עד שאסדר לכתוב המכתב ובוודאי שאני מחזיק מהעצרת
וזה הלשון מתוך הגליון קהלה קדישא שאמר מרן ראש הישיבה להסתכל בו והכל אמת לאמתה ולפרסמו בכל העולם.
ומה כואב לראות את היהדות החרדית בחו"ל שכמעט אינו עושה דבר בנידון, הלא המציאות היא שהציונים אף שאינם מתחשבים בדעת החרדים בארץ ישראל מ"מ היהדות העולמית יש לה השפעה גדולה עליהם, וכבר פנו כמה פעמים לראשי הישיבות דשם שלא יבליגו אלא יעשו אסיפןת ועצרות תפילה בארה"ב אולם ללא הועיל, הלא בידיהם להפוך עולמות ולהציל יותר מאשר יש לחרדים כאן.
בשעתו בעת גזירת גיוס בנות מרן הגרי"ז היה שקוע בענין זה כל עשרים וארבע השעות של מעל"ע והדבר בער בקרבו כיורה רותחת, מלבד שהיה שופך לבו בזעקה ותפילה להי"ת פעל גם פעולות שונות, שלח שליחים לאנשים חשובים בכל מיני דרגות ובכל קצוות תבל למי שיכול להשפיע ולמי שיכול לייעץ ולהועיל, הרבה מעבר לכוחותיו הגופניים.
קרייסלער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4514
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך מאי 20, 2015 6:01 am
לאקאציע: אויפן ראוד

• ציטיר

תגובה דורך קרייסלער »

איך שטוין: פאר צוויי יאר צוריק איז פארגעקומען אן עצרת מיליון און סהאט נאכגעפאלגט מיט א עצרת תפילה אין אמעריקא פאר א גזירה וואס עקסיזטירט נישט? כבודם במקומם מונח וואס איז געשעהן, אויס מיטן גזירה אדער מהאט באשלאסן בוחר רע במיעוטו און אויף דעם ארויף לאזן זיי נישט רודערן אין אמעריקא?
מיר פרייען זיך נישט מיט די מפלות אדער נצחונות פון די ציונים

מיר ווארטן אויף ביאת משיח וואס וועט אונז אויסלייזן פון גלות פון די ציונים און אראבער ביינעזאם
בנציון יאזעפאוויטש
שר חמש מאות

Brisker rush yeshiva supports kinus

• ציטיר

חדשות האט געשריבן:הגרמ"ד סולובייצ'יק: "מה אכפת לראשי ישיבות שעושים עצרת נגד הגיוס?" • האזינו
הגאון רבי משולם דוד סולובייצ'יק התבטא בחריפות נגד ההתנגדות להפגנת הגיוס בארה"ב ומתח ביקורת נוקבת על רבני אמריקה - "למה הם שותקים?" • האזינו

ראש ישיבת בריסק הגאון רבי משולם דוד סולובייצי'ק התוודע בימים האחרונים על המכתבים שהתפרסמו מראשי ישיובת בנושא הפגנת הגיוס בארה"ב, והתבטא בחריפות נגד ההתנגדות להפגנה.

הרב סולובייצ'יק אף התייחס בדבריו לשמועות כי הוא אינו בעד ההפגנה ובין השאר אף נזף ברבני אמריקה שאינם עושים מספיק כדי לבטל את רוע "גזירת הגיוס".

כיכר השבת" מציג את ההקלטה והתמלול המלא:

"העסקן מציג את המכתבים ואומר כי "זה פרסום שהולך בכל העולם".

הגרמ"ד סולובייצ'יק: "זה שקר, אחד שכתבו שסירבתי לחתום, שתיים שאמרתי שמפיצים שקרים. מה אני יכול לעשות, אני יכול לריב עם השקר, יש לי הרבה צער מזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

העסקן: "הראש ישיבה רוצה שאני יבדוק ממי מגיע הפרסום הזה?".

הגרמ"ד סולובייצ'יק: "מה יש לי מזה? אין לי מה לעשות, מה אני עוד יכול לעשות, אנו חיים בעולם של שקר.

"בבריסק היה מגיד, הוא אמר פעם בדרשה: הציונים רודפים אותי, מעוללים לי צרות. רבותי! - כך הוא אמר - הרי אתם שומעים את הדרשות שלי, וכי פעם הזכרתי את המילה 'ציונים'? וכי פעם דיברתי נגד ציונים? מה הם רוצים ממני? אלא מאי, כשהנני אומר בדרשה שיהודי שאינו מניח תפילין איננו יהודי, יהודי שמחלל שבת אינו יהודי, נזעקים הציונים שהנני מדבר נגדם.

"ראשי הישיבות בארץ ישראל אומרים כי כל המדבר נגד הגיוס מדבר נגדם. אתם מבינים אותי? מה אעשה? העצרת זה נגדם... מה זה קשור אליהם? אסור לצעוק נגד ההתגייסות?

"אני יגיד לכם את האמת, אפילו אם זה אמת שבחור שממלא את כל הדרישות עם כל הפרטי פרטים שממלא את כל הפרטים, עם כל הדקדוקים הם נותנים לו דיחוי, אבל יש הרבה בחורים שאינם יכולים למלא את כל הדרישות, לא יכולים להביא את כל הפרטים.

"כמו"כ יש את היהודים שהולכים במסירות נפש שלא הולכים בכלל להתייצב, ועוצרים אותם, וכי אין מצווה לעזור ליהודים אלו? אסור לעשות עצרת שלא ירדפו את היהודים האלו? אפילו נניח אם הוא צודק... מה אני יכול לעשות? השם ירחם!

"ראשי הישיבות אינם יכולים לישון בגלל שעושים עצרת נגד הגיוס, מה זה אכפת להם, זה העסק שלהם? אפילו לו יהא שהאמת כדבריהם אבל ישנם אחרים, וכי להם אין מצווה לעזור? והרי עוברים על לאו של 'לא תעמוד על דם רעך' אם לא עוזרים להם! וכי הם אינם יהודים? הסבא רבי חיים התיר פעם לחלל יום כיפור בכדי להציל קומוניסט מגזר דין מות!

"בשביל כל יהודי צריכים לפעול עבורו להצילו! וכי מפני שאלו שעומדים בדרישות עם כל הדקדוקי דקדוקים וכל החומרות מקבל פטור, על כן אסור לגונן על האחרים, וכי זוהי דעת תורה???".

אחד העסקנים: "עוד דבר שהוא מחדש ששמע ממשפחת בית בריסק שאסור להרעיש וצריך לשתוק".

הגרמ"ד סולובייצ'יק: "שקרים וכזבים - סי ליגנט! מה אני יכול לעשות? אין עוד אחד כמוני שזועק כל כך הרבה נגד גזירת הגיוס, יש לי טענות על האמרקינע'ר רבנים למה הם שותקים, כשהם יצעקו זה יעזור"
בנציון יאזעפאוויטש
שר חמש מאות

• ציטיר

.
אטעטשמענטס
IMG_20170609_133309.png
IMG_20170609_133309.png (144.85 KiB) געזען 6228 מאל
בנציון יאזעפאוויטש
שר חמש מאות

הושבעו אמש (חמישי) 30 חיילים חרדים

• ציטיר

צנחנים חרדים הושבעו ברחבת הכותל

ההשבעה מסמלת את המשכו של פרויקט שילוב החיילים החרדים ביחידות קרביות בצה"ל.
עוזי ברוך , ט"ו בסיון תשע"ז 09/06/17 07:13

חיילים חרדים אמש

צילום: עמותת "נצח יהודה"

50 שנה לאחר שחרור העיר העתיקה והכותל על ידי כוחות הצנחנים הושבעו אמש (חמישי) 30 חיילים חרדים מפלוגת ח"ץ של הצנחנים ברחבת הכותל.

ההשבעה, השנייה במספר מאז הקמת הפלוגה של הצנחנים החרדים השנה, מסמלת את המשכו של פרויקט שילוב החיילים החרדים ביחידות קרביות בצה"ל.

בטקס השתתפו אל"מ נמרוד אלוני, מח"ט הצנחנים, הרב הצבאי הראשי אל"מ אייל קרים, רבני עמותת "נצח יהודה" המלווים את חיילי פלוגת ח"ץ (חרדים צנחנים).

לאחרונה יצאו במשרד הביטחון בקמפיין גיוס חדש הקורא להצטרף לצנחנים. "נאך מיר צו צנחנים", לשון הכותרת שמשמעותה בתרגום חופשי: "אחריי לצנחנים". בהמשך אומרת המודעה כי "אם עזבת את ספסלי בית המדרש אתה מוזמן למשפחת חרדים בצנחנים לשירות קרבי מאתגר ומשמעותי". לפני פחות מחודש התחילו חיילי הפלוגה חרדית בצנחנים בקורס צניחה ראשון בהיסטוריה.

רבני עמותת "נצח יהודה" המלווים את החיילים מוסרים כי "לפני 50 שנה שיחררו חיילי מדינת ישראל מיליטער את העיר העתיקה וחטיבת הצנחנים הייתה כוח מוביל בקרב הגורלי. היום אנחנו עדים לצעד היסטורי: בתוך החטיבה פועלת ומשגשגת פלוגה חרדית שהוקמה רק השנה. הפלוגה החרדית בצנחנים ממשיכה את מסורת השילוב כפי שנהוג בגדוד נצח יהודה".

פון דא
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/348224
דארט איז דא א גוטע בילד ליידער פונעם מעמד.
אוועטאר
וואוילע שעפעלע
שר ששת אלפים
תגובות: 6345
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג דעצעמבער 24, 2015 2:17 pm
לאקאציע: אין שטאל

• ציטיר

תגובה דורך וואוילע שעפעלע »

transcribe pro האט געשריבן:
וואוילע שעפעלע האט געשריבן:
שמעלקא זאפטיגער האט געשריבן:איך שרייב לכתחלה נישט איין, די ב"ב איז א אמעריקאנע, מ'טיילט זיך ביים אריינקומען, מיר האבן נישט קיין אפיציעלע שייכות.

וואס היסט דו שרייבסט נישט איין?

דו דארפסט נישט איינשרייבן זיי זעהען שוין אליינס אז ס'איז דיין קינד און דו ביסט א בירגער...

פון ערפארונג

איז דא א עצה פטור צו ווערן פון זיי איינמאל פאר אלעמאל, איך מיין אפזאגן די בירגערשאפט פון מיר און די קינדער?

אויב איינער וואס האט עס שוין געטוהן, קען מציע זיין.
ייש''כ.

'איז דא אן אפיציעלער מהלך אפצוזאגן די בירגערשאפט, ס'איזנאר א היבש קאמפליצירטער פראצעדור וואס מ'דארף אונטערנעמען מיט הילף פון איינער וואס פארשטייט באמת דערצי.

זיי פרובירן טייל מאל צי שטערן בכל מיני אופנים, אבער אז מ'וויל קען מען.
oko
שר חמישים ומאתים
תגובות: 322
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג פעברואר 27, 2011 12:00 am

• ציטיר

תגובה דורך oko »

transcribe pro האט געשריבן:
שמעלקא זאפטיגער האט געשריבן:איך שרייב לכתחלה נישט איין, די ב"ב איז א אמעריקאנע, מ'טיילט זיך ביים אריינקומען, מיר האבן נישט קיין אפיציעלע שייכות.

וואס היסט דו שרייבסט נישט איין?

דו דארפסט נישט איינשרייבן זיי זעהען שוין אליינס אז ס'איז דיין קינד און דו ביסט א בירגער...

פון ערפארונג

איז דא א עצה פטור צו ווערן פון זיי איינמאל פאר אלעמאל, איך מיין אפזאגן די בירגערשאפט פון מיר און די קינדער?

אויב איינער וואס האט עס שוין געטוהן, קען מציע זיין.
ייש''כ.

'איז דא אן אפיציעלער מהלך אפצוזאגן די בירגערשאפט, ס'איזנאר א היבש קאמפליצירטער פראצעדור וואס מ'דארף אונטערנעמען מיט הילף פון איינער וואס פארשטייט באמת דערצי.

זיי פרובירן טייל מאל צי שטערן בכל מיני אופנים, אבער אז מ'וויל קען מען.

מאך עס נישט אזוי קאמפליצירטע,
מיר האב עס געמאכט, - מ'דארף נאר אויספילן א פארום, אן אפליקעטשען, און ס'האט א פרייז אפאר טאלאר נישט טייער ,און פארטיג מיט זיי לעלם
- דער עולם זאל אנהיובן באצייטנס צו מאכן -
אוועטאר
סאדאם חוסעין
שר חמשת אלפים
תגובות: 5998
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אפריל 30, 2015 5:10 pm

• ציטיר

תגובה דורך סאדאם חוסעין »

מען דארף ווען מאכן א עפענטליכע מעמד מיט מידיע אינסטאנעצן ווי צענליגע מענטשען קומען אראפ צוזאמען זיך אפזאגן בירגערשאפט, עס וועט זיין די גרעסטע פראטעסט וואס עס איז שייך.
ווילאנג טראמפ האט טוויטער וועט זיין נייעס, און ווילאנג טראמפ איז א ריפאבליקען וועט זיין סקאנדאלן! [קרעדיט וויכי]
יענקעל משה
שר חמישים ומאתים
תגובות: 444
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג נאוועמבער 17, 2016 11:19 am

סדר המעמד

• ציטיר

תגובה דורך יענקעל משה »

ס'איז באשלאסן געווארן דורך די ראשי המארגנים נישט ארויסצוגעבן קיין סדר המעמד בעפאר.
יענקעל משה
שר חמישים ומאתים

איינטריט - NO RE-ENTRY POLICY- זייער וויכטיג

• ציטיר

תגובה דורך יענקעל משה »

דער טיקעט וואס מען האט אריינצוגיין צום מעמד איז נאר נוצבאר איינמאל, דאס טייטשט אז אויב מ'גייט סיי ווען ארויס פון סטעידיום איז נישטא קיין שום וועג צוריק ארייצוגיין.

די בארקלעיס האט א "נאו - ריענטרי" פאלעסי, דאס הייסט אז מען קען נאר איינמאל אריינקימען אין בנין מיט א טיקעט אין אויב איז מען פאר סיי וועלכע סיבה ארויס איז נישטא קיין וועג צוריק אריין עס ווערט גאר שטרענג אינפארסירט בלי שום יוצא מן הכלל.

דעריבער בעטן די עסקנים: אויב ווילט איר רעדן אדער סיי וואס ערלעדיגן אינמיטן מעמד, מאכט זיכער איר גייט נישט ארויס פון בנין ווייל נאכדעם איז נישטא קיין וועג אריין.
יענקעל משה
שר חמישים ומאתים

צייטלעך

• ציטיר

תגובה דורך יענקעל משה »

ווי די עסקנים געבן איבער וועט דער מעמד לויפן מיט א גאר שטרענגע פינקטלעכקייט.

לויטן פלאן וועט זיך דער מעמד אנהייבן 2:30 שארף אין וועט פארענדיגט ווערן 6:00.

מען וועט ווי עס הייסט יעצט דאווענען מנחה נאכן מעמד נישט בעפאר.
פ' לך לך
שר האלף
תגובות: 1334
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אפריל 17, 2012 11:37 pm

• ציטיר

תגובה דורך פ' לך לך »

דער עיקר קרעדיט פארן שטורעם איז בלי ספק פאר די וואס האבן ערלעדיגט דעם בריוו פון די מועצת בארה"ב.
אוועטאר
יוראפ
שר עשרת אלפים
תגובות: 19433
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אקטאבער 18, 2011 12:16 pm
לאקאציע: על אדמת נכר

• ציטיר

תגובה דורך יוראפ »

משהזוךמיר האט געשריבן:
צדיקל האט געשריבן:אינטרעסאנט אז דער שאפראנער רב איז נישט אינטערגעשריבן געשריבן אויפן קו"ק.
דאכציך ביי כינוס כלל ישראל איז ער געווען דערקעגן, דארט פארשטיי איך אז ער איז געהאלטן מ'טאר נישט גיין מיט די גאס, די חידוש איז אז דאס מאל האט ער אויך נישט אינטערגעשריבן, יעצט גייט מען דאך נישט מיט די גאס. חוץ אז מ'וועט זאגן מ'איז נישט געגאנגען צו אים וואס איז נישט מסתבר.

שמעתי פון זיינס אן אייניקל אז מ'האט פארקויפט טיקעטס אין שאפראנער ישיבה.

ס'האט גארנישט געהאט מטעם הישיבה, די בחורים האבן אונטערגעשיקט איינעם אז מכלומרשט קויפט מען עס פאר א כולל
אוועטאר
יוראפ
שר עשרת אלפים
תגובות: 19433
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אקטאבער 18, 2011 12:16 pm
לאקאציע: על אדמת נכר

• ציטיר

תגובה דורך יוראפ »

סאדאם חוסעין האט געשריבן:מען דארף ווען מאכן א עפענטליכע מעמד מיט מידיע אינסטאנעצן ווי צענליגע מענטשען קומען אראפ צוזאמען זיך אפזאגן בירגערשאפט, עס וועט זיין די גרעסטע פראטעסט וואס עס איז שייך.

מען קען דאס נישט טוען וואו מ'וויל, מ'דארף אראפגיין צו די איזרעלישע קאנסול, און אויספילן דער אפליקאציע כנ"ל, אז זיי זענען אין די גיסטע וועלן זיי פרובירן אנצושרעקן אז מ'זאל עס נישט טון, אבער ס'איז דאמירן בעלמא, אז יענער איז גרייט אנטערצושרייבן דעם אפליקאציע מוז זיי עס לעגאל דורכפירן, און עמפטליך דארף מען מיטנעמען דעם עטל יעדעס מאל מ'פארט דארט אריין, אבער געהערט פון אפאר אירע אז זיי האבן עס קיינמאל נישט פארלאנגט [אבער כ'בין נישט זיכער אז ס'לוינט זיך איינצושטעלן נישט מיטצונעמען דעם צעטל]
El Rushbo
שר האלף
תגובות: 1276
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג אקטאבער 31, 2014 10:34 am
לאקאציע: Almost Daily on MSNBC...

• ציטיר

תגובה דורך El Rushbo »

פ' לך לך האט געשריבן:דער עיקר קרעדיט פארן שטורעם איז בלי ספק פאר די וואס האבן ערלעדיגט דעם בריוו פון די מועצת בארה"ב.

אבסאלוטלי
בסתר המדריגה
שר מאה
תגובות: 167
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג מאי 23, 2017 11:49 pm

• ציטיר

תגובה דורך בסתר המדריגה »

יוראפ האט געשריבן:
סאדאם חוסעין האט געשריבן:מען דארף ווען מאכן א עפענטליכע מעמד מיט מידיע אינסטאנעצן ווי צענליגע מענטשען קומען אראפ צוזאמען זיך אפזאגן בירגערשאפט, עס וועט זיין די גרעסטע פראטעסט וואס עס איז שייך.

מען קען דאס נישט טוען וואו מ'וויל, מ'דארף אראפגיין צו די איזרעלישע קאנסול, און אויספילן דער אפליקאציע כנ"ל, אז זיי זענען אין די גיסטע וועלן זיי פרובירן אנצושרעקן אז מ'זאל עס נישט טון, אבער ס'איז דאמירן בעלמא, אז יענער איז גרייט אנטערצושרייבן דעם אפליקאציע מוז זיי עס לעגאל דורכפירן, און עמפטליך דארף מען מיטנעמען דעם עטל יעדעס מאל מ'פארט דארט אריין, אבער געהערט פון אפאר אירע אז זיי האבן עס קיינמאל נישט פארלאנגט [אבער כ'בין נישט זיכער אז ס'לוינט זיך איינצושטעלן נישט מיטצונעמען דעם צעטל]

כפי ידיעתי מוזן זיי נישט אפראווען זיי קענען אליין באשליסען , עס איז אבער נישט קיין נפקא מינה לגבי דעם קידוש ה' וואס קומט ארויס
ווערעצקי
שר האלף
תגובות: 1816
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג מאי 14, 2017 3:17 pm

• ציטיר

תגובה דורך ווערעצקי »

El Rushbo האט געשריבן:
פ' לך לך האט געשריבן:דער עיקר קרעדיט פארן שטורעם איז בלי ספק פאר די וואס האבן ערלעדיגט דעם בריוו פון די מועצת בארה"ב.

אבסאלוטלי

צ"ל: פאר די וואס האבן ערלעדיגט ס'זאל ארויסליעקן דעם בריוו פון די מועצת בארה"ב.
זייט מתפלל אז נחמי' צבי בן דינה זאל באפרייט ווערן פון תפיסה בקרוב.
אוועטאר
משהזוךמיר
שר חמשת אלפים
תגובות: 5017
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך סעפטעמבער 14, 2016 3:24 pm
לאקאציע: איך קען נישט אויסזאגן ווייל משה וועט מיך קענען טרעפן

• ציטיר

תגובה דורך משהזוךמיר »

יוראפ האט געשריבן:
משהזוךמיר האט געשריבן:
צדיקל האט געשריבן:אינטרעסאנט אז דער שאפראנער רב איז נישט אינטערגעשריבן געשריבן אויפן קו"ק.
דאכציך ביי כינוס כלל ישראל איז ער געווען דערקעגן, דארט פארשטיי איך אז ער איז געהאלטן מ'טאר נישט גיין מיט די גאס, די חידוש איז אז דאס מאל האט ער אויך נישט אינטערגעשריבן, יעצט גייט מען דאך נישט מיט די גאס. חוץ אז מ'וועט זאגן מ'איז נישט געגאנגען צו אים וואס איז נישט מסתבר.

שמעתי פון זיינס אן אייניקל אז מ'האט פארקויפט טיקעטס אין שאפראנער ישיבה.

ס'האט גארנישט געהאט מטעם הישיבה, די בחורים האבן אונטערגעשיקט איינעם אז מכלומרשט קויפט מען עס פאר א כולל

למעשה האט ער אליין געשריבן - נישט געטייפט - א בריוו אז מ'זאל גיין. ס'געהאנגען אין אסאך בתי מדרשים דעם שבת.
Get your facts first, then you can distort them as you please.
שרייב תגובה

צוריק צו “אקטועלע נייעס”