קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

באריכטן און אנאליזן

די אחראים: אחראי, געלעגער

אוועטאר
וואס עפעס?
שר האלף
תגובות: 1650
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג יוני 05, 2014 11:31 pm

קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך וואס עפעס? » דינסטאג מאי 05, 2020 1:58 pm

Breaking
קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

https://www.jdn.co.il/breakingnews/1319241/

בחסידות גור שוקדים בימים אלו על תקנון חדש לשמחות הנישואין בחסידות כשהם מציבים לעצמם יעד שאפתני שיגרום לחיסכון של 50,000 שקל לכל צד. השיטה: העברת החתונות לשטיבלך וסעודה למשפחה הקרובה בלבד, ללא בני דודים • כל הפרטים על המתווה הגוראי
בחסידות גור שוקדים על מתווה חתונות חדש וחסר תקדים להוזלה דרמטית בהוצאות הנישואין עבור הורי החתן והכלה, במסגרתו יומלץ להעביר את עריכת החתונות אל בתי החסידים ולהזמין אליהם רק את המשפחה הקרובה ביותר ממדרגה ראשונה, ללא בני דודים.

לדברי גורמים בחסידות סך החיסכון המשוער לכל צד, כתוצאה מיישום המתווה, עומד על 50,000 שקלים. המטרה היא לחתוך את כל ההוצאות שאינן מתחייבות, ובכך לאפשר להורים לבצע תיעדוף מועיל יותר של הכספים, כמו סיוע לזוג הצעיר ברכישת דירה.

בחסידות אף מציינים כי התקנות אינם מיועדים למאיון העליון, וכהגדרתו בגור: מי שיכולים לתת דירות לילדיהם "בלי לקחת משכנתא".

המתווה גובש על ידי וועדה מיוחדת שהוקמה לנושא, בראשות הרה"צ ישראל מנחם אלתר בן האדמו"ר מגור והגאון רבי אביגדור רובינשטיין שליט"א ראש ישיבת מאור ישראל בבני ברק. הוועדה בחנה מעל 1000 מכתבים עם רעיונות מפורטים שהונחו על שולחן הוועדה, ומכולם בקעה הבקשה והזעקה לשינוי דרמטי באופי החתונות.

הזרז העיקרי ליישום המתווה הגיע בעקבות "חתונות הקרונה". לדברי אחד העסקנים: "הציבור ראה שניתן לקיים חתונות במסגרת משפחתית בלבד, באווירה שמחה בהרבה, וכעת ניתן להטמיע את השינוי בפועל שיהיה כדבר נאה ומתקבל".

אחד העסקנים הסביר באסיפה שנערכה השבוע לגבאים את הרציונל להעברת החתונות למתכונת משפחתית מצומצמת: "בליל הנישואין המחותנים מוציאים עשרות אלפי שקלים שאין בהם תועלת של ממש, וכפי שהרבי הפני מנחם (האדמו"ר מגור הקודם, י.מ.) היה חוזר ואומר: 'בן לילה היה, ובן לילה אבד'. ההורים היו מעדיפים להשקיע את הכסף בדברים ממשיים יותר, כסיוע לזוג הצעיר ברכישת דירות".

העסקן הוסיף ואמר: "הוצאת החתונות מהאולמות והעברתן לשטיבלך, תאפשר שינוי חד של סגנון החתונות וחיסכון דרמטי בהוצאות, כאשר אווירת השמחה לא נפגעת כלל, אלא להיפך. חתונות הקורונה הוכיחו זאת היטב. בחתונות שכאלו אין צורך בבגדים מהשכרה, שעלותן מגיעה לסכומי עתק, שאין להם שום הצדקה. וכך עוד שלל הוצאות".

בעניין השכרת הבגדים, מציעים אכן יוזמי המתווה, כי לא יושכרו בגדים כלל לליל החתונה עבור בני המשפחה. רכישת בגדים שניתן להשתמש בהן בהמשך – אפשרית. כמו כן, אין לערוך תסרוקות מקצועיות.

כאמור, הסעיף המשמעותי הנוסף הוא, צמצום הסעודה למינימום מוזמנים. המשפחה הקרובה, דודים של החתן והכלה ושל המחותנים. ללא מחותנים וללא חברים. הגבלה זו לא תחול על אורחים הבאים מחו"ל. החברים יבואו לחופה ולריקודים ללא השתתפות בסעודה. בהתאם להנ"ל, לא יודפסו כלל הזמנות לחתונה.

חגיגות ימי השבע ברכות אף הם יעבור שינויים מרחיקי לכת. על פי המתווה, השבע ברכות ייערכו רק בבתים. שבע ברכות אחד מרכזי ייערך עבור המחותנים כדי למנוע את הצורך להזמינם לחתונה, שכאמור, תיערך במתוכנת משפחתית בלבד.

שבת שבע ברכות תיערך עם 50 איש בלבד, לא כולל ילדים. סעודת השבת אופרוף למשפחת החתן בלבד. הקידוש באופרוף ייערך במתכונת שונה לחלוטין. הציבור יאחל מזל טוב אך לא ייערכו שולחנות לקידוש, לא בצד של הגברים ולא בצד של הנשים.

בימים אלה מקיימים גבאי בתי החסידים של גור ברחבי הארץ דיונים נרחבים על המתווה. במידה והדברים יזכו להיענות רחבה בציבור החסידים, הצפי הוא כי בתוך שבועות מספר יברכו על המוגמר ויגבשו את המתווה באופן סופי.

עם זאת, הוחלט כי קבלת המתווה אינה תנאי לקבלת הלוואה מהגמ"ח. וככלל, כל גיבושו של המתווה ויישומו יהיה על ידי הציבור והאווירה החברתית, ולא כהוראה או כהנחיה מחייבת.

מסעיפים נוספים מתוך מתווה החתונות החדש בגור שהגיע לידי 'חדשות JDN' עולה עוד מספר תקנות חדשות:

סגירת שידוך: מכיון ובמקרים רבים לא יודעים על סגירת השידוך עד הרגע האחרון וקשה להיערך מבלי להיגרר להוצאות רבות, הוחלט ששמחת ה'לחיים' ייערך באופן מצומצם ביותר. החתן והכלה והוריהם. באותו מעמד יקבעו על עריכת אירוע נוסף, למשפחה המורחבת יותר. גם הוא ייערך בבית ולא באולם.

כמו כן, בחורים עד גיל 18, לא יחלקו סוכריות לאחר אירוסיהם, זאת לאחר שהורים רבים ביקשו לבטל את הנוהג, שלדבריהם גורם לבזבוז כספים מיותר ולזילות ערך הכסף. הגבלה זו לא תחול על מי שהתארסו מעל לגיל 18.

מתנות: תגובש רשימת מתנות לתקופה שבין השידוך לחתונה, והחידוש הוא שרשימה זו תכלול גם את מתנות הסבים והסבתות.

ויזיטא (-ביקורי המחותנים בימי החג) – מאות בקשות הוגשו לבטל את הנוהג, בטענה כי הדבר מכביד מאוד על המשפחות בימי חול המועד והפגישות נערכות ממילא בשמחות וכדומה. כרגע יוצע לקיים את הביקורים על כיבוד קל בלבד וללא סעודה.

אמרגנים ובעלי מקצוע: הוועד שיוקם בכל עיר ימליץ על רשימת אמרגנים במחיר של עד 1000 שקל, כאשר הם יהיו מחויבים להזמין בעלי מקצוע איכותיים, נגן, צלם, מסריט וכיוצ"ב.

חתונות בבתי החסידים: שטיבלאך שיתארגנו כראוי, יקבלו אישור מיוחד מהוועדה לקיים חתונות אצלם בשטיבל. וכדאי להעביר את שיעורי התורה למקום אחר באותו לילה, עבור שמחת החתונות והתורה חסה על ממונם של ישראל. כדי לא להפריע לשכנים החתונות יתחילו ויסתיימו בשעה מוקדמת.

מצוה טאנץ: יתקיים על ידי אחד מבני המשפחה, ללא גראמען (חרוזים), כשזמנו לא יארך יותר מרבע שעה.
לעצט פאראכטן דורך וואס עפעס? אום פרייטאג מאי 08, 2020 5:04 pm, פאראכטן געווארן 2 מאל סך הכל.
[Life is hard stupid people make it even harder
Credit: Donald Trump Jr

אוועטאר
וואס עפעס?
שר האלף
תגובות: 1650
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג יוני 05, 2014 11:31 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך וואס עפעס? » דינסטאג מאי 05, 2020 2:00 pm

[quote="וואס עפעס?"]Breaking
קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

https://www.jdn.co.il/breakingnews/1319241/

קווים כללים מתוך המתווה:

1. לא יושכרו בגדים כלל לליל החתונה עבור בני המשפחה. רכישת בגדים שניתן להשתמש בהן בהמשך – אפשרית. כמו כן, אין לערוך תסרוקות מקצועיות.

2. צמצום הסעודה למינימום מוזמנים. המשפחה הקרובה, דודים של החתן והכלה ושל המחותנים. ללא מחותנים וללא חברים. הגבלה זו לא תחול על אורחים הבאים מחו"ל. החברים יבואו לחופה ולריקודים ללא השתתפות בסעודה.

3. לא יודפסו כלל הזמנות לחתונה.

4. חגיגות ימי השבע ברכות ייערכו רק בבתים. שבע ברכות אחד מרכזי ייערך עבור המחותנים הקודמים של משפחות החתן והכלה, זאת כדי למנוע את הצורך להזמינם לחתונה, שכאמור, תיערך במתוכנת משפחתית בלבד.

5. שבת שבע ברכות תיערך עם 50 איש בלבד, לא כולל ילדים.

6. סעודת השבת אופרוף למשפחת החתן בלבד. הקידוש באופרוף ייערך במתכונת שונה לחלוטין. הציבור יאחל מזל טוב אך לא ייערכו שולחנות לקידוש, לא בצד של הגברים ולא בצד של הנשים.

7. ה'ווארט' ייערך באופן מצומצם ביותר, ובהם ישתתפו רק החתן והכלה והוריהם. אירוע האירוסים, למשפחה המורחבת יותר, ייערך גם הוא בבית ולא באולם.

8. בכל עיר יוקם וועד שימליץ על רשימת אמרגנים במחיר של עד 1000 שקל, כאשר הם יהיו מחויבים להזמין בעלי מקצוע איכותיים, נגן, צלם, מסריט ועוד.

9. חתונות בשטיבלאך: שטיבלאך שיתארגנו כראוי, יקבלו אישור מיוחד מהוועדה לקיים חתונות אצלם בשטיבל. וכדאי להעביר את שיעורי התורה למקום אחר באותו לילה. כדי לא להפריע לשכנים החתונות יתחילו ויסתיימו בשעה מוקדמת.

10. מצוה טאנץ יתקיים על ידי אחד מבני המשפחה, ללא גראמען (חרוזים), כשזמנו לא יארך יותר מרבע שעה.
[Life is hard stupid people make it even harder
Credit: Donald Trump Jr

דברים אלו
שר האלף
תגובות: 1243
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג אוקטובער 16, 2015 2:30 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך דברים אלו » דינסטאג מאי 05, 2020 2:04 pm

כה לחי
ממני ילמדו

אוועטאר
נו גוט נו שוין
שר האלפיים
תגובות: 2187
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אוגוסט 07, 2018 12:33 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך נו גוט נו שוין » דינסטאג מאי 05, 2020 2:05 pm

מימענא...

אוועטאר
ניס קראכער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4761
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 26, 2016 5:36 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך ניס קראכער » דינסטאג מאי 05, 2020 2:05 pm

דברים אלו האט געשריבן:כה לחי
ממני ילמדו

RT

אגב הער איך אז פרדס אין וומ"ס האט גענידערט די מינימום קאפל פארלאנג פאר חודש אלול, צו 50
לאור המצב איז אבאוט טו עקספייער, פליז אופדעיט יאור אקאונט

דריידל
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4820
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 07, 2015 2:13 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך דריידל » דינסטאג מאי 05, 2020 2:07 pm

איך בין זייער שטארק פאר ביליגע חתונות נוסח הרב יואל ראטה אבער איך מיין אז גער נעמט עס צו ווייט. לשיטתם, פארוואס דארף מען מאכן די סעודה אין בית החסידים, קען נישט יעדער עסן סאפער אינדערהיים ווי יעדע נאכט? דערנאך קען מען מאכן א טענצל אויפ'ן גאס איז פארענט פון די הויז פון חתן/כלה און א גוטע נאכט

אחד הרבנים
שר חמישים ומאתים
תגובות: 259
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 09, 2019 10:34 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך אחד הרבנים » דינסטאג מאי 05, 2020 2:17 pm

קען מען עפעס פארנעמען די שטיבלעך דריי אפערטעל נעכט פון די יאר? די שטיבל איז דאך דא פאר א צוועק. אויב מאכט מען דארט כסדר חתונות איז דאס אויס שטיבל, עס איז א קליינע ביליגע חתונה זאל...
והשנית, פארוואס זאלן די קביעותדיגע שיעורי תורה ומתפללים זוכן א פלאץ אנשטאט דעם שטיבל, זאל די חתונה זוכן א פלאץ....
ועוד, ועוד....

לא זכיתי להבין..

דייקן
שר חמישים ומאתים
תגובות: 264
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג פאברואר 02, 2020 1:32 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך דייקן » דינסטאג מאי 05, 2020 7:35 pm

וואס געפעלט מיר אין דער מתוה איז אז עס רעכענט זיך מיט געוויסע זאכען, און עס איז נישט ווי א גזיה"כ, למשל דאס וואס עלטערע חתנים (העכער די אכצן...) מעגען יא טיילען צוקערלעך, אדער דאס וואס אורחים מחו"ל טארען זיך משתתף זיין ביי די סעודה, ווי אויך דאס וואס מער פארמעגליכע טארען יא מאכען א נארמאלע חתונה, וואס דאס איז בעצם זייער א נארמאלע זאך אז יעדער איינער זאל מאכען די חתונה לפי זיין יכולת.
די אלע וואס האבען טענות אז עס איז צו שארף דארפען פארשטיין אז רוב פון די היינטיגע מנהגים און עקספענסעס פון א חתונה זענען נאר ווייל מען דארף זיין "נארמאל", און די חתן און כלה וועלען שפירען שלעכט אז נאר זייערע חתונה איז געווען אזוי ביליג און "יאנטשי" [פארשטייטס מיר נישט שלעכט, דאס איז באמת זייער א גוטע טענה, נאר אסאך מאל איז דא פארקערטע סיבות וואס דארפען גובר זיין אויף די טענה, ווי למשל אז די עלטערען זאלען נישט דארפען אריינפאלען אין חובות], אבער איינמאל אין א געוויסע קהילה וועט ווערען נארמאל צו מאכען א פשוטע חתונה וועט דאס ווערען די נורם, און עס וועט קיינער נישט שטערען, אויך נישט די חתן און כלה.
לעצט פאראכטן דורך דייקן אום דינסטאג מאי 05, 2020 9:44 pm, מאל פאראכטן געווארן 1 סך הכל.

שואלכענין
שר האלף
תגובות: 1300
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג מאי 13, 2012 2:04 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך שואלכענין » דינסטאג מאי 05, 2020 9:41 pm

וואס מיינט, מאכן א באווארפן קידוש, אנדעם וואס מען זאל אנגרייטן טישן? איז עס א קידוש, אדער נישט?

אוועטאר
וואס עפעס?
שר האלף
תגובות: 1650
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג יוני 05, 2014 11:31 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך וואס עפעס? » פרייטאג מאי 08, 2020 5:03 pm

קומט אריין די בשורה אז כ״ק אדמור מוויזניץ ב״ב האט געהייסן ניצן איינער פון זיינע בנינים פאר חתונות בצומצום אויף נאך קאראנע

עס הייבט אם צו ווערן א ווינט פון א שינו לטובה

https://www.bhol.co.il/news/1098108
[Life is hard stupid people make it even harder
Credit: Donald Trump Jr

דער בדחן
שר חמש מאות
תגובות: 684
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג מאי 19, 2015 4:54 pm

Re: קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

תגובהדורך דער בדחן » פרייטאג מאי 08, 2020 5:18 pm

וואס עפעס? האט געשריבן:קומט אריין די בשורה אז כ״ק אדמור מוויזניץ ב״ב האט געהייסן ניצן איינער פון זיינע בנינים פאר חתונות בצומצום אויף נאך קאראנע

עס הייבט אם צו ווערן א ווינט פון א שינו לטובה

https://www.bhol.co.il/news/1098108


ווער בויעט די אלע גרויסע בנינים אויב נישט די חסידים- קומט זיך זיי עפעס אויף צוריק

אוועטאר
moishy56
שר שמונת אלפים
תגובות: 8218
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג נובעמבער 10, 2013 6:36 am

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך moishy56 » מוצ"ש מאי 09, 2020 7:13 pm

וואס עפעס? האט געשריבן:Breaking
קהילת גור מיט א פלאן צו מאכן חתונות אין זייערע שטיבלעך

https://www.jdn.co.il/breakingnews/1319241/

מצוה טאנץ:
יתקיים על ידי אחד מבני המשפחה, ללא גראמען (חרוזים), כשזמנו לא יארך יותר מרבע שעה.


דאס אליינס איז זייער א שטארקע זאך.

פארוואס זאלען נעבעך 90 מענער און ווייבער זיצען אפאר שעה אינמיטן די נאכט, הערן די נארישע גראמען?

יערסלוב
שר האלף
תגובות: 1123
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג נובעמבער 10, 2015 1:16 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך יערסלוב » מוצ"ש מאי 09, 2020 7:24 pm

קהילת קארלין סטולין מיט זייערע פלענער
צוגעלייגטע
IMG-20200509-WA0033.jpg
IMG-20200509-WA0033.jpg (97.93 KiB) געזעהן 2104 מאל

אוועטאר
וואס עפעס?
שר האלף
תגובות: 1650
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג יוני 05, 2014 11:31 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך וואס עפעס? » מוצ"ש מאי 09, 2020 10:14 pm

די סטאלינער פלאן איז פאר קאראנע
עס שטייט אבער ביים סוף אז עס קומט א פלאן פאר נאך קאראנע
[Life is hard stupid people make it even harder
Credit: Donald Trump Jr

אוועטאר
maybeeynot
שר שלשת אלפים
תגובות: 3126
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 10, 2012 2:34 pm
לאקאציע: ווי איך שטעק אריין מיין נאז

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך maybeeynot » מוצ"ש מאי 09, 2020 11:01 pm

אז די קהלה זאל געבן א זאל בחינם וועט נישט ארבייטן. איינער דארף אלעס אינזינען האבן אן צוגרייטען סאיז נישט געאייגנט פאר די מחותנים. אין אויב דארף מען נעמען א קעיטרער פון אינדרויסן וועט ער רעכנען אין די וועלט אריין. א שטייגער ווי איך ווייס פון איינער וואס מאכט חתונה יעצט שבועות צייט אין געמאכט א פלען B צי מאכן אויף א קליינע פארנעם אויב מקען נישט אין קיין חתונה זאל. אין ער האט געפרעגט א קעיטרער פאר א פרייז פאר א אויטסייד דזשאב. האט ער אים געוואלט בעטן $100 א קאפיל.. סא דעס וועט נישט ארבייטען. א שטייגער ווי כינור דוד איז א גוטע זאך
א מענטש איז נאר א מענטש אין צומאל דעס אויך נישט (בשם הרה"ג ר' מרדכי דוד קאהן זצ"ל)
ווער עס וויל אראפ גיין פון די רויבער קאללס.
רופט 929-900-1714
דאן דרוקט 5

ביטע ווער עס קען עס פארשפרייטען ולמצוה גדולה יחשב

אוועטאר
חמרא טבא
שר שבעת אלפים
תגובות: 7133
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג אוגוסט 08, 2014 2:13 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך חמרא טבא » מוצ"ש מאי 09, 2020 11:13 pm

maybeeynot האט געשריבן:אז די קהלה זאל געבן א זאל בחינם וועט נישט ארבייטן. איינער דארף אלעס אינזינען האבן אן צוגרייטען סאיז נישט געאייגנט פאר די מחותנים. אין אויב דארף מען נעמען א קעיטרער פון אינדרויסן וועט ער רעכנען אין די וועלט אריין. א שטייגער ווי איך ווייס פון איינער וואס מאכט חתונה יעצט שבועות צייט אין געמאכט א פלען B צי מאכן אויף א קליינע פארנעם אויב מקען נישט אין קיין חתונה זאל. אין ער האט געפרעגט א קעיטרער פאר א פרייז פאר א אויטסייד דזשאב. האט ער אים געוואלט בעטן $100 א קאפיל.. סא דעס וועט נישט ארבייטען. א שטייגער ווי כינור דוד איז א גוטע זאך

כ׳האב געהערט פון א מחותן וואס האט גערופן א קעיטערער פאר א סעודת חתונה פאר 25 קאפלס פאר פסח און יענער האט געוואלט אכט אלפים דערפאר
דביה תחדי נפשא

אוועטאר
maybeeynot
שר שלשת אלפים
תגובות: 3126
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יולי 10, 2012 2:34 pm
לאקאציע: ווי איך שטעק אריין מיין נאז

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך maybeeynot » מוצ"ש מאי 09, 2020 11:26 pm

די עצה איז צי גיין די קליינע קעיטערערס וואס טוען עס אגאנץ יאר פאר קלענערע שמחות זיי וועלן זיך לכאורה צי כאפן צי דעם פאר א נארמאלע פרייז
א מענטש איז נאר א מענטש אין צומאל דעס אויך נישט (בשם הרה"ג ר' מרדכי דוד קאהן זצ"ל)
ווער עס וויל אראפ גיין פון די רויבער קאללס.
רופט 929-900-1714
דאן דרוקט 5

ביטע ווער עס קען עס פארשפרייטען ולמצוה גדולה יחשב

לחיים לחיים לחיים
שר העשר
תגובות: 37
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג אפריל 01, 2016 12:55 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך לחיים לחיים לחיים » זונטאג מאי 10, 2020 12:01 am

חמרא טבא האט געשריבן:
maybeeynot האט געשריבן:אז די קהלה זאל געבן א זאל בחינם וועט נישט ארבייטן. איינער דארף אלעס אינזינען האבן אן צוגרייטען סאיז נישט געאייגנט פאר די מחותנים. אין אויב דארף מען נעמען א קעיטרער פון אינדרויסן וועט ער רעכנען אין די וועלט אריין. א שטייגער ווי איך ווייס פון איינער וואס מאכט חתונה יעצט שבועות צייט אין געמאכט א פלען B צי מאכן אויף א קליינע פארנעם אויב מקען נישט אין קיין חתונה זאל. אין ער האט געפרעגט א קעיטרער פאר א פרייז פאר א אויטסייד דזשאב. האט ער אים געוואלט בעטן $100 א קאפיל.. סא דעס וועט נישט ארבייטען. א שטייגער ווי כינור דוד איז א גוטע זאך

כ׳האב געהערט פון א מחותן וואס האט גערופן א קעיטערער פאר א סעודת חתונה פאר 25 קאפלס פאר פסח און יענער האט געוואלט אכט אלפים דערפאר

מיטגעהאלטן ענליכס די פארגאנגענע פאר פסח - קארונא חתונה סעזאן, מ׳האט געמאכט א קליינע חתונה און א קליינע זאל, עס איז אויס געקומען טייערער ווי א פרדס חתונה

אוועטאר
וואס עפעס?
שר האלף
תגובות: 1650
זיך איינגעשריבען אום: דאנארשטאג יוני 05, 2014 11:31 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך וואס עפעס? » זונטאג מאי 10, 2020 12:07 am

סטאלינער חתונה פלאן - אויפן קהילת שטח
צוגעלייגטע
63115134-FEFE-4465-B8B2-51DEB45C89F6.jpeg
63115134-FEFE-4465-B8B2-51DEB45C89F6.jpeg (27.48 KiB) געזעהן 1427 מאל
[Life is hard stupid people make it even harder
Credit: Donald Trump Jr

ראש הקהל
שר חמש מאות
תגובות: 896
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג יולי 04, 2011 1:36 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך ראש הקהל » זונטאג מאי 10, 2020 12:44 am

לחיים לחיים לחיים האט געשריבן:
חמרא טבא האט געשריבן:
maybeeynot האט געשריבן:אז די קהלה זאל געבן א זאל בחינם וועט נישט ארבייטן. איינער דארף אלעס אינזינען האבן אן צוגרייטען סאיז נישט געאייגנט פאר די מחותנים. אין אויב דארף מען נעמען א קעיטרער פון אינדרויסן וועט ער רעכנען אין די וועלט אריין. א שטייגער ווי איך ווייס פון איינער וואס מאכט חתונה יעצט שבועות צייט אין געמאכט א פלען B צי מאכן אויף א קליינע פארנעם אויב מקען נישט אין קיין חתונה זאל. אין ער האט געפרעגט א קעיטרער פאר א פרייז פאר א אויטסייד דזשאב. האט ער אים געוואלט בעטן $100 א קאפיל.. סא דעס וועט נישט ארבייטען. א שטייגער ווי כינור דוד איז א גוטע זאך

כ׳האב געהערט פון א מחותן וואס האט גערופן א קעיטערער פאר א סעודת חתונה פאר 25 קאפלס פאר פסח און יענער האט געוואלט אכט אלפים דערפאר

מיטגעהאלטן ענליכס די פארגאנגענע פאר פסח - קארונא חתונה סעזאן, מ׳האט געמאכט א קליינע חתונה און א קליינע זאל, עס איז אויס געקומען טייערער ווי א פרדס חתונהדער עצה איז, מ'זאל ארויסשרייבען ווען דיע קעיטערערס זענען, כדי מ'זאל וויסען נישט אריינצופאלען און זייערע ידים הזידונים, פון דו גזלנים, וואס ראטן אויפן ציבור.

אוועטאר
ישוב הדעת
שר האלפיים
תגובות: 2177
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג מארטש 11, 2018 4:34 pm
לאקאציע: רעקליינער

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך ישוב הדעת » זונטאג מאי 10, 2020 2:11 am

רוב קעיטערעס נעמען יעצט נישט אן, עס איז דא איינער פון די גרויסע וואס בעט 10 אלפים, ער טענה׳ט אז עס קאסט אים אפ מער די טעג...

איך קען איינער וואס פלאנט א חתונה נאך שבועות אין כרם מנחם ער זאגט אז חתונה מאכן אין א הויז קומט אים אויס היבש טייערער.

באקומט 80 טויזענט Chase פוינטס דורך עפלייען, קליקט דא

שמחהלע קאפשטיק
שר חמישים ומאתים
תגובות: 402
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג ינואר 14, 2018 6:31 pm
לאקאציע: קינדליין

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך שמחהלע קאפשטיק » זונטאג מאי 10, 2020 2:59 am

ס'דא קעטערערס וואס זענען לכתחלה אויסגעשטעלט פאר קלענערע שמחות ווי צב"ש בר מצוות, שבע ברכות, און זיי וואלטען גערן צוגעשטעלט פאר דעם זעלבען פרייז פאר א חתונה,
איך האב ב"ה בר מצוה געמאכט און כ'האב גענוצט א גוטע קעטערער, ער האט גענומען בערך $2,500 פאר 25 קאפלס

געוואלטיג
שר חמש מאות
תגובות: 953
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג אוגוסט 29, 2011 5:12 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך געוואלטיג » זונטאג מאי 10, 2020 3:17 am

די שאלה איז וועמען רופט מען יא און וועמען נישט
די חתונות פון ניסן האבן נישט גערופן קיין פעטערס פון אהבת קידומים מילא איז געווען (כרעד יעצט פון א חתונה ביי די נייע דור) בלויז געשוויסטער פון ביידע זייטן וואס האט געמיינט ס"ה אונטער 50 קאפעלס אנע קינדער
אבער נאך קאראנע וועט מען לכאורה שווערליך ארויסלאזן די פעטערס און אויך איז דא בחורים און קינדער פון די געשוויסטער ביידע זייטן איז די שאלה וועם מזאל ארויסלאזן
לעצט פאראכטן דורך געוואלטיג אום זונטאג מאי 10, 2020 3:27 am, מאל פאראכטן געווארן 1 סך הכל.

אסדר לסעודתא
שר חמשת אלפים
תגובות: 5432
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אפריל 25, 2018 11:08 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך אסדר לסעודתא » זונטאג מאי 10, 2020 3:23 am

maybeeynot האט געשריבן:אז די קהלה זאל געבן א זאל בחינם וועט נישט ארבייטן. איינער דארף אלעס אינזינען האבן אן צוגרייטען סאיז נישט געאייגנט פאר די מחותנים. אין אויב דארף מען נעמען א קעיטרער פון אינדרויסן וועט ער רעכנען אין די וועלט אריין. א שטייגער ווי איך ווייס פון איינער וואס מאכט חתונה יעצט שבועות צייט אין געמאכט א פלען B צי מאכן אויף א קליינע פארנעם אויב מקען נישט אין קיין חתונה זאל. אין ער האט געפרעגט א קעיטרער פאר א פרייז פאר א אויטסייד דזשאב. האט ער אים געוואלט בעטן $100 א קאפיל.. סא דעס וועט נישט ארבייטען. א שטייגער ווי כינור דוד איז א גוטע זאך

די פלאן פון וויזניץ מרכז קומט מיט א קעיטערער.
ווייל איך בין א אייוועלט ניק.

אסדר לסעודתא
שר חמשת אלפים
תגובות: 5432
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אפריל 25, 2018 11:08 pm

Re: קהילת מיט פלענער צו מאכן חתונות אין זייערע בנינים - בחינם

תגובהדורך אסדר לסעודתא » זונטאג מאי 10, 2020 3:27 am

ישוב הדעת האט געשריבן:רוב קעיטערעס נעמען יעצט נישט אן, עס איז דא איינער פון די גרויסע וואס בעט 10 אלפים, ער טענה׳ט אז עס קאסט אים אפ מער די טעג...

איך קען איינער וואס פלאנט א חתונה נאך שבועות אין כרם מנחם ער זאגט אז חתונה מאכן אין א הויז קומט אים אויס היבש טייערער.

אין די יעצטיגע צושטאנד קען קאסטן טייערער די הויז חתונות ווייל קעיטערערס נעמען נישט קיין דזשאבס, נארמאל דארף עס נישט קאסטן מער פון 5-6 אלפים מיט עסן און מוזיק. חוץ אויב מ'וויל דוקא געבן כיד המלך און באשטעלן פאר 150 אידן.
ווייל איך בין א אייוועלט ניק.


צוריק צו “אידישע און וועלטליכע נייעס”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך דא: joegreen, Toyota, גימפעל, חושב מחשבות..., חטאת הקהל, פייערקרעקערס, שתקן און 56 געסט