הישיבה-הראש ישיבה-האב-התלמיד

הפוך בה דכולה בה

די אחראים: אחראי, גבאי ביהמד

badatz
שר האלף
תגובות: 1186
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך דעצמבער 17, 2008 5:28 pm

תגובהדורך badatz » מיטוואך אוקטובער 28, 2009 3:02 pm

פרעגער האט געשריבן:נכונים כל דבריך - הרב בד"צ שליט"א
ובנוגע לקשר ראשי הישיבות עם ההורים, יתכן That the system was abused והרבה הורים באו ללמד המחנכים איך לחנך את בניהם, ואם ח"ו נהגו בבניהם באופן שטרענ"ג באו בטרוניא וכדומה, ע"כ נפסק הקשר

ב''ה
כרגע רק אשיב לנקודה זו .הבעי' העולמית היא בזמן האחרון ...שלושים שנה... הוא שאין נאמנות .
אחד לא מאמין לשני ..בזמני אפילו כשהייתי ילד בן תשע ושבת אחה''צ אבי ז''ל שלח אותי לביהמד''ר
ללמוד ולחזור מה שלמדנו כל השבוע הוא ידע שאם ישאול אותי אח''כ אם למדתי או לא אגיד לו את האמת .
הרבי קרי המלמד אמר לאבא את האמת בינך לומד או לא לומד [אגב כשאני גדלתי לא היו המלמדים מומחים רק למדו עם התלמידים לפי כשרנותיהם אם הילד למד טוב הרבי למד איתו עוד תוספות אם הילד
הי' חלש המלמד למד איתו עוה''פ ועוה''פ עד שידע .המלאכה היתה מלאכת הקודש ]המלמד והאבא היו שותפים ממ''ש ועבדו ועמלו ביחד לגדל את הנער .זכרני בתור בחור הייתי י''ב שבועות במחנה רב-טוב
בקערהאנקסאן הגרנ''י ז''ל הי' אז בשנה הראשונה למלכותו אחר שר' משה יאזאפאוויטש שליט''א נעשה
רק מגיד שיעור והגרנ''י עבד עם כל בחור ממ''ש לראות מה לעשות שהבחור יהי' מרוצה ועי''ז ילמוד
יותר טוב ..ומעידני שהבחורים רובם ככולם למדו בהתמדה רבה .יש לי ב''ה הרבה זכרונות טובות מהזמן
ההוא .למדנו אז פרק כל שעה .זכרה לו האלוקים לטובה .
נחזור לנקודה הראשונה היות שאחד לא מאמין לשני ע''כ הם באים בטרוניא כי האבא מרגיש [ואולי בצדק]
שלהמלמד אין לו האהבה ואהדה לתלמידו [בנו] כפי מה שצריך .שהוא לא עושה מלאכת ה' . רק דזשאב
בעלמא . אחד עובד בתור אפערעטער על מכנסיים ואחד לוטש יהלומים ואחד עובד על ילדים ......
והרבי שוכח שבני הנערים הם יהלומים האמתיים שצריך ללטש ולשפץ אותם .
אי''ה עוד נחזור לנושא הבוער

אוועטאר
פרעגער
שר האלף
תגובות: 1297
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אוגוסט 09, 2009 11:35 am

תגובהדורך פרעגער » דאנארשטאג אוקטובער 29, 2009 9:09 am

badatz האט געשריבן:
פרעגער האט געשריבן:נכונים כל דבריך - הרב בד"צ שליט"א
ובנוגע לקשר ראשי הישיבות עם ההורים, יתכן That the system was abused והרבה הורים באו ללמד המחנכים איך לחנך את בניהם, ואם ח"ו נהגו בבניהם באופן שטרענ"ג באו בטרוניא וכדומה, ע"כ נפסק הקשר

ב''ה
כרגע רק אשיב לנקודה זו .הבעי' העולמית היא בזמן האחרון ...שלושים שנה... הוא שאין נאמנות .
אחד לא מאמין לשני ..בזמני אפילו כשהייתי ילד בן תשע ושבת אחה''צ אבי ז''ל שלח אותי לביהמד''ר
ללמוד ולחזור מה שלמדנו כל השבוע הוא ידע שאם ישאול אותי אח''כ אם למדתי או לא אגיד לו את האמת .
הרבי קרי המלמד אמר לאבא את האמת בינך לומד או לא לומד [אגב כשאני גדלתי לא היו המלמדים מומחים רק למדו עם התלמידים לפי כשרנותיהם אם הילד למד טוב הרבי למד איתו עוד תוספות אם הילד
הי' חלש המלמד למד איתו עוה''פ ועוה''פ עד שידע .המלאכה היתה מלאכת הקודש ]המלמד והאבא היו שותפים ממ''ש ועבדו ועמלו ביחד לגדל את הנער .זכרני בתור בחור הייתי י''ב שבועות במחנה רב-טוב
בקערהאנקסאן הגרנ''י ז''ל הי' אז בשנה הראשונה למלכותו אחר שר' משה יאזאפאוויטש שליט''א נעשה
רק מגיד שיעור והגרנ''י עבד עם כל בחור ממ''ש לראות מה לעשות שהבחור יהי' מרוצה ועי''ז ילמוד
יותר טוב ..ומעידני שהבחורים רובם ככולם למדו בהתמדה רבה .יש לי ב''ה הרבה זכרונות טובות מהזמן
ההוא .למדנו אז פרק כל שעה .זכרה לו האלוקים לטובה .
נחזור לנקודה הראשונה היות שאחד לא מאמין לשני ע''כ הם באים בטרוניא כי האבא מרגיש [ואולי בצדק]
שלהמלמד אין לו האהבה ואהדה לתלמידו [בנו] כפי מה שצריך .שהוא לא עושה מלאכת ה' . רק דזשאב
בעלמא . אחד עובד בתור אפערעטער על מכנסיים ואחד לוטש יהלומים ואחד עובד על ילדים ......
אי''ה עוד נחזור לנושא הבוער

זאת ברור - לפי רוח היום - שכהיום המלמדים צריכים לעבור על קור"ס ללמוד מקצועת המלמדות, ואם לא אז לא יקבל פאסטן.
והדרך שעובדים עם התלמידים הוא בדרך מקצוע - הנקרא כהיום מלמד מומחה - ולא בתור עבודת הקודש.
אבל עוד יותר ברור, שהתלמידים כהיום טרודים ועסוקים בהבלי עולם הרבה יותר מעשר שנה אחורנית, ואם המלמד לא יעשה דזא"ב טוב, אז לא יצליח, ע"כ המלמד טרוד בביתו ויושב על הקאמפיוטער שעות על גבי שעות, שאם לא לא יקלטו התלמידים את הלימודים.
פרעגט וואס איהר ווילט, ווען איהר ווילט, ווי אזוי איהר ווילט

badatz
שר האלף
תגובות: 1186
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך דעצמבער 17, 2008 5:28 pm

תגובהדורך badatz » דאנארשטאג אוקטובער 29, 2009 9:41 am

בעזהשי''ת
היום חסר בלימוד הסוגיא של ''אהבת התורה'' ''אהבת לומדי תורה'' שמעתי פעם מאהובי מו''ר הרב ר' לייביש
שליט''א שתולדות הגאון הצדיק הם חלק מלימוד התורה ...ויש בזה מאמר ארוך מהרשכבה''ג ר' אהרן זצ''ל
קוטלר בספרו מבוסס על רבינו יונה ..לדאבונינו התלמיד לא שומע בכלל אודות אהבת התורה ואיך החיים משתנים ממי שלומד ודבק בתוה''ק ....שהם חיים אחרים לגמרי....שהם לא רק הוספה לחיים נאר ס'איז
אינגאנצען עפעס אנדערש ..והחלק מהתורה הם לומדי התורה ..שאין אני רוצה להיכנס בסוגי' זו איך אנו
נותנים דרך ארץ ללומדי התורה ואיך אנו מדברים מהם ...והקטן קולט את זה יותר מהר ממה שאנחנו
חושבים ..ממילא אין לו את המטרה להיות חלק מהתורה אני כבר לא מדבר שאין לנו המטרה להיות גדול בתורה .
אתמול כתבתי שכיוון שיש לדזינ'ס השפעה על האדם א''כ מה הוא עם הבחירה שנתן לנו הקב''ה ....
בהשגחה פרטית מצאתי היום בקובץ איגרות חזון-איש ח''ב מכתב ע''ה שמתמודד עם שאלה זו וזלה''ק
תיקון המידות הוא רק בעמל התורהלשמה. והרצון לתיקונן ושישפוט האדם את עצמו .והצטער על הטבעיות
הרעות.ע''כ לשונו הקדוש וחכמי המוסר דעתם הי' ע''י המוסר והדברים ארוכים אודות פולמוס המוסר .

ביקסאד
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4030
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג מאי 25, 2008 7:00 pm
לאקאציע: נעבן סאטמאר

תגובהדורך ביקסאד » פרייטאג אוקטובער 15, 2010 3:53 am

פרעגער האט געשריבן:אז מען טראכט אביסל אריין, זעהט מען אז לכאורה ליגט היינט די חינוך הבנים אויף די מאמעס.
די מענער זענען טרוד על המחי' ועל הכלכלה, און די פרויען געבן זיך אפ אין שטוב מיט די קינדער.
farshlufen האט געשריבן:פרעגער, ווער לערנט אויס די קינדער ווי אזוי צו דאווענען ווי א חסיד'ישער איד און ווי אזוי צו רעכט אפלערנען א אידיש ווארט, אויך די מאמעס?
פרעגער האט געשריבן:ווער פיהרט די קינדער אין חדר יעדן טאג? ווער ווארט אפ די קינדער פון חדר יעדן טאג? ווער הערט אויס די קינדער ביים אהיים קומען פון חדר ווי אזוי די טאג איז פאריבער (מיט אלע פראבלעמע)?
דברים עתיקין,
היראת שמים של הצאצאים תלוי בצניעות האם.
ועמך כולם צדיקים

ביקסאד
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4030
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג מאי 25, 2008 7:00 pm
לאקאציע: נעבן סאטמאר

תגובהדורך ביקסאד » פרייטאג אוקטובער 15, 2010 4:04 am

badatz האט געשריבן:[אגב כשאני גדלתי לא היו המלמדים מומחים רק למדו עם התלמידים לפי כשרנותיהם אם הילד למד טוב הרבי למד איתו עוד תוספות אם הילד
הי' חלש המלמד למד איתו עוה''פ ועוה''פ עד שידע .המלאכה היתה מלאכת הקודש ]המלמד והאבא היו שותפים ממ''ש ועבדו ועמלו ביחד לגדל את הנער.

להמלמד אין לו האהבה ואהדה לתלמידו [בנו] כפי מה שצריך .שהוא לא עושה מלאכת ה' . רק דזשאב
גם כך מקובלני מאבא מארי זללה"ה, שהמלמדים בתקופתו היה להם את האחריות שכל תלמידיהם ידעו את השיעור השבועי,
לא כמו שמשתמטים היום בתואנות שונות ומשונות, ועוד יש להם את החוצפה לומר קח לבנך מלמד פרטי,
האם שוחטים [מלמדים] כאלו לא נכנסים בגדר עושי מלאכתם ברמיה ?

לא על הכלל כולו אני כותב, יש מלמדים שמוסרים את כל ישותם בעבור תלמידיהם, אבל בעוה"ר נער יספרם.
ועמך כולם צדיקים

צוריק צו “ידיעות התורה”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך דא: נישטא קיין איינגעשריבענע באנוצערס און 7 געסט