רבי צבי יהודה סג"ל הלוי הורוויץ זי"ע אבד"ק נאדי-באניא

תולדות וסיפורי צדיקים וחסידים

די אחראים: אחראי,גבאי ביהמד

שבתי משורר
שר חמישים ומאתים
תגובות: 286
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג נאוועמבער 15, 2011 2:43 pm

רבי צבי יהודה סג"ל הלוי הורוויץ זי"ע אבד"ק נאדי-באניא

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך שבתי משורר »

יום ב' פרשת פינחס ט"ז תמוז תרנ"ה - ומנו"כ בנאדי-באניא כהיום Baia Mare

הגה"ק ר' צבי יהודה הלוי הורוויץ הנ"ל נולד בשנת תקפ"ה בעיר לופא-סנט-מיקלוש שבסלובקיה העילית לאביו הגה"צ ר' משה שמשון ב"ר יוסף הלוי סג"ל הורוויץ ולאמו מרת שרה ב"ר אליעזר דערבארעמדיגער.

בילדותו בהיותו בגיל תשע נתייתם מאביו שנסתלק עליו ביום ג' מנחם אב שנת תקצ"ג, ובבחרותו למד בישיבתו של הגאון ר' ניסן דייטש זצ"ל בניקלשבורג (ר' יחיאל הלוי הורוויץ ז"ל מתל אביב).

בהגיעו לפרקו נשא לאשה את מרת מאטיל בת הגה"צ ר' יששכר דוב גראס זצ"ל מניגערעשט בהגה"ק ר' שמואל גראס זי"ע הסב"ק מניגערעשט בהגה"ק ר' אהרן ריישער זי"ע בעל התוספות הביכורים עמ"ס ברכות, נולדו להם ילדים, ואלו הם, א) ר' משה שמשון, ב) ר' שמואל, ג) ר' שלמה, ד) ר' יששכר דוב, ה) ר' מתתיהו, ו) מרת ליבא טשארנא, ז) מרת פייגא, ח) מרת בת.
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף
תגובות: 1834
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יוני 20, 2011 10:06 am

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

לכאורה אן אייניקל פונעם הייליגן קדושת לוי מבארדיטשוב, איז ווי אזוי גייט ווייטער די יחוס?
שויתי השם לנגדי תמיד
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

קיינער ווייסט נישט?
שויתי השם לנגדי תמיד
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

רבינו הגה"ק רבי צבי יהודה הלוי סג"ל הורוויץ זצוקללה"ה אבד"ק באניא נולד בשנת תקפ"ה (ולמספרם 1825) בעיר לופא-סנט-מיקלוש (ובלועזית Lipto St. Miklos) מחוז ספש (ובלועזית Szepes) שבסלובקיה לאביו הגה"ק רבי משה שמשון הלוי סג"ל הורוויץ זצוקללה"ה ולאמו מרת שרה ע"ה הגה"ק רבי אליעזר דערבארעמדיגער זי"ע.

מצד אביו היה רבינו המחבר דור שביעי להגה"ק בעל השל"ה הק' בן אחר בן בסדר דלהלן אביו הגה"ק ר' משה שמשון זצוקללה"ה היה בנו של הגה"ק רבי יוסף הלוי סג"ל הורוויץ זצוקללה"ה בהגה"ק ר' ישעיה הלוי הורוויץ ראב"ד ומ"מ לבוב בהגה"ק ר' אברהם הלוי הורוויץ בהגה"ק ר' ישעיה הלוי הורוויץ בהגה"ק ר' שבתי שעפטיל הלוי הורוויץ בעל ווי העמודים מפוזנא בהגה"ק ר' ישעיה הלוי הורוויץ זי"ע בעל השל"ה וסידור שערי שמים ובגדי ישע.

ומצד אמו נצר מגזע קודש היה - דור רביעי לקדושים אשר בארץ המה ה"ה הגה"ק בעל קדושת לוי זי"ע מבארדיטשוב והגה"ק בעל התניא מליאדי נ"ע, מאחר שאמו הרבנית הצדיקת מרת שרה ע"ה היה בת יחידתו של הגה"ק רבי אליעזר דערבארעמדיגער זי"ע בנו של הגה"ק רבי מאיר דערבארעמדיגער זי"ע בעל כתר תורה בן חביב לאביו אשר אהבו הגה"ק רבי לוי יצחק זי"ע מבארדיטשוב בעל הקדושת לוי, ושם אמה גם היא מרת שרה ע"ה בתו הגדולה של הגה"ק רבי דוב בער נ"ע בנו של הגה"ק ר' שניאור זלמן נ"ע מליאדי בעל התניא והשו"ע, זכותם יגן עלינו.

להורתו והולדתו בקדושה, ולביאתו של רבינו לעולם, קדמה שמחה שהרקיע שחקים, השמחה היתה ידועה תמיד, ונודעת גם כיום, בשם, חתונת ז'לובין, בחתונה זאת באו נכדי הגה"ק הבעל התניא והגה"ק בעל קדושת לוי בברית הנישואין, וכדלהלן.

חתונת ז'לובין
ערש"ק פ' נשא י"ג סיון תקס"ז לפ"ק

החתונה הגדולה בז'לאבין, אירוע מיוחד אף בין החתונות היותר גדולות וחשובות שהיו בדורות הקודמים, הגה"ק הבעל התניא נ"ע והגה"ק בעל קדושת לוי זי"ע השיאו את נכדיהם, ויחד עם צדיקים, חסידים ותלמידי חכמים ששו ושמחו בחתונה ובימים שלאחריה. אצל חסידי חב"ד-ליאדי-ליובאוויטש החתונה הוא תורה כשלעצמה, מאמרים רבים נשנו אז, עדיות רבות נשתמרו ובאו בכתב.

מי נישא בחתונה זו - זקננו הגה"ק רבי אליעזר דערבארעמדיגער זי"ע וזקנתנו מרת שרה שניאורסון זי"ע, כעבור שנה נפטרה זקנתנו מרת שרה ע"ה בעת לידת בתה, ואכן הבת נקראה על שמה שרה בת שרה.

הבת זקנתנו מרת שרה ע"ה בתו יחידתו של זקננו הגה"ק רבי אליעזר דערבארעמדיגער זי"ע גדלה בבית אביה יתומה מאם מעת לידתה, בציערתה נשאה לזקננו הגה"ק ר' משה שמשון הלוי סג"ל הורוויץ זצוקללה"ה.

גם רבינו מבין ריסי עיני ניכר שבן אלמנה היה, בהיותו בגיל תשע נתייתם מאביו הגה"ק רבי משה שמשון זצוקללה"ה, אביו נסתלק עליו ביום ג' מנחם אב שנת תקצ"ג לפ"ק, ובא תחת חסותו של הגה"ק ר' אהרן דוד דייטש זצוקללה"ה אבד"ק יארמוט בעל גורן דוד שם בבית מדרשו שימש את רבו הורו ומורו עלה ונתעלה והיה לאחד האריות שבחבורה.
אוועטאר
יוסף שרייבער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4589
זיך איינגעשריבן אום: מוצ"ש אקטאבער 23, 2010 4:24 pm

• ציטיר

תגובה דורך יוסף שרייבער »

ליובאוויטש האט אמאל געדרוקט א דינעם חיבור וועגן די חתונה הגדולה בז'לאבין.
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

עס איז דא ווער עס האט דאס? ווי קען מען עס באקומען?
שויתי השם לנגדי תמיד
אוועטאר
יוסף שרייבער
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4589
זיך איינגעשריבן אום: מוצ"ש אקטאבער 23, 2010 4:24 pm

• ציטיר

תגובה דורך יוסף שרייבער »

איך האב עס געקויפט אין א היכל מנחם סטייל לייברערי, מן הסתם ביי קהת פאבליקעשאנס דארף מען עס קענען קריגען.
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

ייש"כ
שויתי השם לנגדי תמיד
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

עוד קט ויוצא לאור כת"י גדול מכורך ממנו על התורה ושו"ע ומכתבים
אי"ה
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

ואנכי לא ידעתי שנשאר ממנו כתבים בכת"י.

האם אפשר ליתן יותר פרטים על הספר.
יהיה תולדות ג"כ?
שויתי השם לנגדי תמיד
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

אי"ה עוד השנה בלי נדר
הכתבים הינם
א) חידו"ת על התורה בדרך דרוש ואגדה
ב) מכתבי שו"ת אל ומגאוני דורו
ג) פסקי הלכות מתומצתות על שו"ע יו"ד חלק א'
ד) ועוד זעיר פה זעיר שם מכת"י
ומה ששאלת מי הם המו"ל - המוציא לאור הינו מערכת מיוחדת שנערכה רק להו"ל את כתבי ידיו

רק שאלתי אליך האם יש לך ענין מיוחד אל רבינו ר' צבי יהודה זצ"ל או רק דרך מקרה ובירור???
בכבוד רב
שבתי
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

שויתי'ניק האט געשריבן:עס איז דא ווער עס האט דאס? ווי קען מען עס באקומען?

אפשר לקבלו בכל חניות הספרים בשם "רבי שמולקע מונקעס-החתונה בזלאבין" לר' יוחנן גור אריה
גם עי' בספר "תולדות אדמור"י חב"ד ברוסיא הצארית" עמ' כ"ה אודותיו לר' שלום בער לווין
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

כאן אני מעתיק מכתב אחד בינו לבין גיסו ר' אהרון גראס מעיר סטמ

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

ב"ה ד' פרשת בחקותי תרמ"א לפ"ק פה סאטהמאר יור"א

שלום וישע רב לאהובי אדוני גיסי הרב החריף מאוד הגדול בוצינא קדישא מו"ה צבי יהודה סגל נ"י אב"ד דק"ק נאדי באנאר והגליל
הנה אודיע את כבוד גיסי שאני ת"ל גמרתי את ענין הלימוד של שחיטת ובדיקות ואוכל לעמוד בכל עת ובכל רגע להנסיון אצל הרב שיתן לי קבלה ואין לי שום עוכב אחר רק החסרון כיס כי להשוב מו"ה משה נ"י מחיוב אני לתן עוד 90 עו"ו ואינו רוצה לתן לי הודאה עד שאיני מסלק אותו הסך הזאת וגם מהרב דפה צריך שיתן בעד כתיבת הקבלה 57 עו"ו כי גם שאר שו"ב אשר לומדים הנה נותנים לו את השוק הנזכר וגם בעד חלפים עם משחזת אבנים אשר כתבתי לעיר פעסט שישלחם לי על הבי דואר אם נאכנאמרע כי בלתי אלה לא אוכל להיות צריך לי לכל הפחות 10 עו"ו שאוכל לפדות אותם מהבי דואר ע"כ אבוא בחיל ובמר נפש מול הדרת כבוד גיסי נ"י שאבקש אותו שהגם שאני יודע את מעמד ומצב של כבוד גיסי כי גם הוא בדחקות גדול ר"ל אבל מה אעשה אנה אני אפנה ואנה אני אצעק ומנין יבוא לי עזרי על סך הנ"ל שאוכל לבוא על תכלית הגמורה ויהיה ביכולתי בישואת ד' למצוא לי אזה קהילה שאוכל לפרנס את אשתי ואת נפשות ביתי האומללים אשר הם חיים עד הנה במצור ובמצוק רק הבורא יתברך יודע את מר נפשי כי זה שנה תמימה אשר אני נע ונד מביתי ואין מרגוע לנפשי על כן ירחם עלי עוד הפעם כבוד גיסי נ"י וכל המרחם ירוחם ויקבץ לי מאזה יחודה סגולה מה דאפשר וישלחם לי הנה במוקדם שאוכל לגמור את הדבר בכי טוב ואצפה להאל הטוב כי באלף תודות אשב לו את גמולו ואב הרחמן הוא ירחם עלינו ויושיע אותנו בקרוב ויתן לנו כל טוב סלה כאוות נפשו ונפש ... אשר הוא כותב כאת במר נפש

אהרן גראס בן הקדוש מו"ה ישכר דוב ז"ל

פורס בשלום אחותי הצדקת הרבנית מרת מאטאל תחי' עמו"ש

שלמא רבא מן שמיא לכבוד הרי גברא יקירא מוכתר במעלות ובמידות טובת הרבני מו"ה צבי דוב שאהנבערגער נ"י חתנו של גיסי הרהמאה"ג נ"י ועם אשתו טשארנא תחי' עמ"ש עם צאצאה וגם פורס בשלום חתני הרבני המופלג ירא שמים מרבים מו"ה צבי בלויא נ"י עם זוגתו תחי' מרת חנה
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

כאן אני מעתיק מכתב אחד בינו לבין גיסו ר' אהרון גראס מסטמר

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

ב"ה ד' פרשת בחקותי תרמ"א לפ"ק פה סאטהמאר יור"א

שלום וישע רב לאהובי אדוני גיסי הרב החריף מאוד הגדול בוצינא קדישא מו"ה צבי יהודה סגל נ"י אב"ד דק"ק נאדי באנאר והגליל

הנה אודיע את כבוד גיסי שאני ת"ל גמרתי את ענין הלימוד של שחיטת ובדיקות ואוכל לעמוד בכל עת ובכל רגע להנסיון אצל הרב שיתן לי קבלה ואין לי שום עוכב אחר רק החסרון כיס כי להשוב מו"ה משה נ"י מחיוב אני לתן עוד 90 עו"ו ואינו רוצה לתן לי הודאה עד שאיני מסלק אותו הסך הזאת וגם מהרב דפה צריך שיתן בעד כתיבת הקבלה 57 עו"ו כי גם שאר שו"ב אשר לומדים הנה נותנים לו את השוק הנזכר וגם בעד חלפים עם משחזת אבנים אשר כתבתי לעיר פעסט שישלחם לי על הבי דואר אם נאכנאמרע כי בלתי אלה לא אוכל להיות צריך לי לכל הפחות 10 עו"ו שאוכל לפדות אותם מהבי דואר ע"כ אבוא בחיל ובמר נפש מול הדרת כבוד גיסי נ"י שאבקש אותו שהגם שאני יודע את מעמד ומצב של כבוד גיסי כי גם הוא בדחקות גדול ר"ל אבל מה אעשה אנה אני אפנה ואנה אני אצעק ומנין יבוא לי עזרי על סך הנ"ל שאוכל לבוא על תכלית הגמורה ויהיה ביכולתי בישואת ד' למצוא לי אזה קהילה שאוכל לפרנס את אשתי ואת נפשות ביתי האומללים אשר הם חיים עד הנה במצור ובמצוק רק הבורא יתברך יודע את מר נפשי כי זה שנה תמימה אשר אני נע ונד מביתי ואין מרגוע לנפשי על כן ירחם עלי עוד הפעם כבוד גיסי נ"י וכל המרחם ירוחם ויקבץ לי מאזה יחודה סגולה מה דאפשר וישלחם לי הנה במוקדם שאוכל לגמור את הדבר בכי טוב ואצפה להאל הטוב כי באלף תודות אשב לו את גמולו ואב הרחמן הוא ירחם עלינו ויושיע אותנו בקרוב ויתן לנו כל טוב סלה כאוות נפשו ונפש ... אשר הוא כותב כאת במר נפש

אהרן גראס בן הקדוש מו"ה ישכר דוב ז"ל

פורס בשלום אחותי הצדקת הרבנית מרת מאטאל תחי' עמו"ש
שלמא רבא מן שמיא לכבוד הרי גברא יקירא מוכתר במעלות ובמידות טובת הרבני מו"ה צבי דוב שאהנבערגער נ"י חתנו של גיסי הרהמאה"ג נ"י ועם אשתו טשארנא תחי' עמ"ש עם צאצאה וגם פורס בשלום חתני הרבני המופלג ירא שמים מרבים מו"ה צבי בלויא נ"י עם זוגתו תחי' מרת חנה
לעצט פארראכטן דורך שבתי משורר אום דאנערשטאג יוני 28, 2012 7:01 pm, פארראכטן געווארן 2 מאל.
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

עוד מכתבים העלה בל"נ כפום מסת הפנאי
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

ייש"כ גדול, איך האב א ספעציעל געפיל צו אט דעם צדיק, ממילא אינטרעסירט מיר די אינפארמאציע פערזענדליך.
אייער "תיבה אישית" (פרטי) ארבעט נישט?
לעצט פארראכטן דורך שויתי'ניק אום זונטאג יולי 01, 2012 9:19 pm, פארראכטן געווארן 1 מאל.
שויתי השם לנגדי תמיד
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

לא הבנתי מה שכתבת כלל, סליחה פרש דברך בבקשה
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

שויתי'ניק האט געשריבן:ייש"כ גדול, איך האב א ספעציעל געפיל צו אט דעם צדיק, ממילא אינטרעסירט מיר די אינפארמאציע פערזענדליך.
אייער "תיבה אישית" (פרטי) ארבעט נישט?

לאור העניין רצונך לתרום את ההוצאה לאור ? לזכות?
ווילוויסן
שר האלף
תגובות: 1436
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אקטאבער 27, 2011 11:26 pm

• ציטיר

תגובה דורך ווילוויסן »

שבתי משורר האט געשריבן:עוד קט ויוצא לאור כת"י גדול מכורך ממנו על התורה ושו"ע ומכתבים
אי"ה

שבתי
מיר ווארטן בכליון עינים ווען קומט עס ארויס?
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

רצוני לתרום ולעזור לההוצאה אבל אתם לא נמצאים פה, ולא יודע למה א"א לתקשר איתכם בפרטי...

נא להודיע פרטי הדברים איפה שזה עומד...

בברכה והצלחה
שויתי השם לנגדי תמיד
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

מאז הכינוס בסיטי פילד אין בידי העט והעת, רק עתה נזדמן לי

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

ט"ז תמוז תשע"ג אור בהיר בשחקים יופיע אי"ה בהופעת ספרא קדישא
אוועטאר
שויתי'ניק
שר האלף

• ציטיר

תגובה דורך שויתי'ניק »

צו איז דא ווי מ'קען געבן מעות קדימה?
וויפיל גייט קאסטן דער ספר?
בתודה מראש
שויתי השם לנגדי תמיד
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

יא, אוודאי, וכמו שאמרו חז"ל ברכות כו וחסרון לא יוכל להמנות כל שנמנו וכו' על דבר מצוה ואינו נמנה עמהם, הא אם נמנה עאכו"כ

איר זענט עינטערעסירט?
שבתי משורר
שר חמישים ומאתים

עיינו כאן

• ציטיר

תגובה דורך שבתי משורר »

אוועטאר
יוסף שרייבער
שר ארבעת האלפים