אומגלויבליכע השגחה פרטית רודערט אויף די וועלט - ר' דוד קלעצקין א"י

אידישע נייעס און לאקאלע קרישקעלעך

די אחראים: יאנאש,אחראי,געלעגער

אוועטאר
לבלוב
שר חמש מאות
תגובות: 967
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך מארטש 21, 2018 7:07 am

אומגלויבליכע השגחה פרטית רודערט אויף די וועלט - ר' דוד קלעצקין א"י

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך לבלוב »

הקדמה: אין א"י וואס רוב האבען ב"ה כשר'ע פלאפונים, איז דא איינשטאט א פארום, איז דא א טלפון ליין, וואס ס'רופט זיך וואטצאפ פון, וואס ייעדער וואס איז מחובר צום קבוצה קען אריין לייגן א הודעה, און אלע קענען דאס הערן.
מ'קען אויכעט אריבער פירן א הודעה פון איין ווטצאפ פון צום צוויטן,
רוב משפחות אין א"י האבן אזא טלפון ליין צווישן די משפחה, וואס דארטן איז מען מודיע ויכטיגע הודעות פארן משפחה, און אזוי אויך אלע אנדערע הודעות.
די מעשה:סאיז דא א מענטש מיטן נאמען ר' דוד קלעצקין, ער ארבעט אין חברה קדישא, און גראדע איז ער אויכעט א שטיקל בעל דרשן אין א חזן, ער האט אריין געזגט א הודעה אין די וואטצאפ פון פון זיין משפחה, די יאר חוה"מ פסח, א מעשה פון השגחה פרטית וואס איז געשען מיט עם ייענעם טאג, איינער פון משפחה האט עס אריבער געפירט איז א צווייטע וואטצאפ פון, אין פון דארטן איז עס געפארן אויף א מוירעדיגן פארנעם, און ס'איז געווארן מפורסם זייער שטארק, און ס'איז צוגעקומען צו דער מעשה נאך און נאך פרטים.
איך האב דא ארויף געלייגט דריי הודעות
די ערשטע: איז די ערשטע הודעה וואס ער האט ארויף געלייגט אויפן ווטצאפ פון פון זיין משפחה, און טאקע ער רעדט דארטן זייער משפחה'דיג
די צווייטע הודעה: איז א וואך שפעטער, נאך וואס ס'איז שוין אביסל נתפרסם געווארן די מעשה
די דריטע: איז א מוירעדיגע בין אדם לחבירו'דיגע מעשה, וואס ס'איז אנטפלעקט געווארן דורך די מעשה, מיט א מוירעדיגע מוסר הסכל.
איך בין זייער מציע אז מ'זאל עס הערן ביז'ן סוף, ס'איז א לעבעדיגע מוסר ספר

---
פאר די מעשה אין אידיש זעט א שפעטערע תגובה דא viewtopic.php?p=1657285#p1657285
אוועטאר
מי יודע
שר שמונת אלפים
תגובות: 8706
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג אוגוסט 31, 2009 4:35 pm

• ציטיר

תגובה דורך מי יודע »

מ'זעט נישט וואו מ'קען הערן, אבער דו מיינסט די מעשה מיט די מציבה פון די פרוי וואס האט נישט געהאט קיין קינדער?
אידעלע זיי פרייליך, שטארק דיך שטארק דיך אצינד, ווייל דו ביסט דאך א בן מלך, דעם באשעפער'ס קינד.
אוועטאר
איינס
שר עשרת אלפים
תגובות: 18788
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג סעפטעמבער 26, 2017 9:16 am
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך איינס »

מי יודע האט געשריבן:מ'זעט נישט וואו מ'קען הערן, אבער דו מיינסט די מעשה מיט די מציבה פון די פרוי וואס האט נישט געהאט קיין קינדער?

אויך געהרט פון דעם,
נו איינער זאל אהער ברענגען דיטעילס
אחד היה אברהם - שעבד את ה' רק על ידי שהיה אחד, שחשב בדעתו שהוא רק יחידי בעולם ולא הסתכל כלל על בני העולם!
אוועטאר
זעליג
שר חמש מאות
תגובות: 693
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יוני 26, 2008 4:35 am

• ציטיר

תגובה דורך זעליג »

הסיפור המלא

1
תחילת חודש ניסן תשע"ח.
חבר אני בחברה קדישא בירושלים, השתתפתי בהלוויה בהר המנוחות, תוך כדי הקבורה צדה את עיני פלייר פרסום של חברה העוסקת בשיפוץ מצבות, במסגרת עבודתי בח"ק גם עוסק אני בתחום המצבות, לכן הרמתי את הדף ותחבתי לכיסי והמשכתי בעבודת הקודש.

כ"ו ניסן תשע"ח, יום גשום וסוער בירושלים, חזרתי בערב מהלוויה בהר הזיתים כשבגדי מלוכלכים מבוץ, החלפתי בגדים והוצאתי את תכולת הכיסים והנחתים על השידה.

2
כ"ז ניסן תשע"ח, טרם יציאתי לתפילת שחרית אני מחזיר את הפריטים שהוצאתי אמש, ביניהם אני רואה את הפרסומת של שיפוץ המצבות, שניה לפני שזרקתי אותה לפח האשפה, באינסטינקט הסתכלתי על הפרסום וראיתי תמונה של 2 מצבות, מימין: מצבה ישנה מאובקת עם הכיתוב 'לפני' ולשמאלה אותה מצבה נקיה לאחר השיפוץ עם הכיתוב 'אחרי', אני מתאמץ לקרוא את האותיות הקטנות שעל גבי המצבה וכך כתוב שם: פ"נ האשה החשובה עטקה טויבה ע"ה בת הרב דוד שחור ז"ל בהמשך לאחר תיאורי שבחים כתוב: זכתה להיקבר ליד קברי אבותיה מה שלא זכו אחיותיה הצדקניות מרת חי' וסאניה הי"ד, כיון שלא כתוב שם בעלה, ואחיותיה נהרגו עקה"ש, הסקתי שכנראה שמדובר בניצולת שואה שלא זכתה להינשא, בסיום כתוב: נפטרה כ"ז ניסן תשל"א, מיד הבזיק במוחי שהיום מלאו 47 שנים לפטירתה של הגלמודה, וראיתי בכך השגחה פרטית נדירה שלאחר ימים רבים שהפתק מונח בכיסי אני קורא אותו בדיוק ביום היא"צ.
בתפילת שחרית אמרתי קדיש לע"נ, לאחר התפילה סיפרתי לרב המרא דאתרא שבביהמ"ד ולציבור המתפללים את המעשה, כולם התרגשו מהסיפור והדליקו נרות ולמדו משניות לעילוי נשמתה.
לאחר התפילה חשבתי לזכות עוד כמה יהודים במצוות חסד של אמת, סיפרתי את הסיפור בקו המשפחתי (וואטספון), משם עבר הסיפור לקווים אחרים ועי"כ התפרסם הדבר והגיע לאלפי אנשים שאיני מכירם שאף הם עשו דברים טובים לעילוי נשמת הגלמודה הנ"ל.

3
ראיתי שהסיפור צובר תאוצה, טלפנתי לבעל הפרסומת ושאלתיו על פרטי המצבה, לשאלתי הוא ענה שמזה שנים הוא עובד בתחום ומפעם לפעם הוא ביקש מלקוחותיו רשות להדפיס תמונת מצבת קרובם לצרכי פרסום, אך כצפוי איש לא הסכים מפני כבוד המשפחה. יום אחד פנה אלי הגאון רבי בנימין רימר מראשי ישיבת טשעבין בירושלים (חתנו של מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל) וביקש לשפץ מצבה של קרובת משפחתו (אחות זקנו), סברתי שבמקרה הזה שאין משפחה קרובה שיכולים להיפגע אולי זו הזדמנות, לשמחתי הרבה הרב הסכים, ואף הוסיף שאולי ייצא בעתיד טובה לנשמת הגלמודה, וכך מודעת הפרסום מסתובבת כבר מעל 12 שנים. אמרתי לו: חכם עדיף מנביא וסיפרתי לו על המקרה בהתפעלות שבדיוק ביום היא"צ קראתי את הפרסום.
מיד התקשרתי להרב רימר לספר לו את הדברים ובעיקר לשמוע פרטים נוספים על הנפטרת, וכך סיפר: היא עלתה לארץ בשנת תרצ"ד, מס' שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השניה, מלפנים גרו ברוסיה בעיירת מינסק, באותה תקופה הסתבך אבי המשפחה עם רשויות המס ברוסיה, לילה אחד הגיעו הקג"ב לעצור אותו, אותה בחורה צעקה לשוטרים תעזבו אותו, אני זאת שעשיתי את עברות המס ואבי לא קשור כלל לעסקים, לאחר ויכוחים ובנס גלוי הם עזבו את הבית בידיים ריקות, יען כי לא היה להם כל צורך בנשים לעבודות בסיביר וכך ניצלו חייו. אך האדמה שבערה מתחת לרגליהם גרמה להם לעזוב את רוסיה ולעלות לארץ הקדושה, שתי אחיותיה המוזכרות במצבה כבר היו נשואות אז, ונשארו שם ונספו במלחמה הי"ד. בשנים הראשונות הם גרו בירושלים בבתי ברוידא ולאחר פטירת הוריה שנקברו בהר הזיתים עברה לגור במרכז הארץ, שם התפרנסה מעל עשרים שנה בבית מרקחת בתל אביב, לאחמ"כ עברה לבית אבות. וכפי שרשום על המצבה חילקה כספים רבים לצדקה ולמוסדות התורה. ממשיך הרב, למדתי בישיבה בבני ברק והייתי משתדל לבקרה אחת לשבוע, ובבין הזמנים ששהיתי בירושלים ביקשתי מאחי שיואיל לבקרה במקומי, ביום חמישי כ"ז ניסן תשל"א הוא הגיע לבקרה ולחרדתו מצא אותה גוססת, זכתה שהספיק לומר עמה וידוי וקבלת עול מלכות שמים והחזירה את נשמתה ליוצרה, קברנו אותה בירושלים סמוך לקבר אביה.
בשלב זה הוספתי לקו המשפחתי גם את החלק הזה שגם הלך והתפרסם כתוספת משלימה לסיפור ההשגחה פרטית.

4
ביום שני השבוע ח' אייר תשע"ח אני מקבל טלפון מיהודי שהזדהה בשם אהרן, וכה היו דבריו המצמררים: הסיפור שהתפרסם בשבוע האחרון על ידך הגיע גם אלי בדרך פלא, ומיד כאשר שמעתי את פרטיה נעשה כל בשרי נעשה חידודין חידודין.
וכיון שעל ידך אירע הפרסום, אספר לך דברים כהוויתן.
לפני כ-50 שנה, בחור צעיר הייתי, ואירע שנכנסתי לקופת חולים כללית בתל אביב לרכוש משחה מסוימת שנצרכתי למרוח על עורי, בהגיעי הביתה פתחתי את האריזה והתברר לאכזבתי שזו איננה המשחה הנכונה, התמלאתי כעס על בית המרקחת וחזרתי לשם זעוף פנים בטענות למה רימו אותי, ודרשתי שיחליפו את זה במשחה המתבקשת, הרוקחת ענתה לי שאין אפשרות להחליף לאחר שכבר פתחתי אותה, כעסי התגבר והאשמתי אותם במחדל. מתברר שיחד איתי עמד שם עוד לקוח שביקש משחה ובטעות התחלפו היוצרות, אך בעוד הראשון הגיע מיד להחליף בחזרה, אני פתחתי כבר את האריזה ולכן לא הסכימו להחליף לי אותה, התחלתי לזעוק ולהשתולל, ענתה לי הרוקחת לא אני שירתתי אותך, נקרא לגברת טובה הרוקחת, מיד יצאה הגברת מחדרה לשמע הצעקות, ואכן זיהיתי את הגברת המבוגרת שאצלה רכשתי את המשחה, כבודי האבוד לא נתן לי להודות בטעות שעשיתי, וכדרכם של אנשים האשמתי אותה בטעות, וכך המשכתי לצעוק, היא לא ענתה, בתגובה זרקתי את המשחה על השולחן ופלטתי משפט נורא "לילדים שלך תשתמשי עם המשחה הזאת", שקט השתרר, גברת טובה לא הגיבה אך פניה האדימו, עזבתי את המקום בפחי נפש.

5
לאחר כמה שנים אני יושב בשבת אחה"צ בבית הכנסת השכונתי ומאזין לשיעור במסכת אבות והרב קורא בפרק ב' משנה ו' את הסיפור הידוע על הלל הזקן שראה גולגולת שצפה על המים ואמר לה 'על דאטפת אטפוך' וכו' פירוש: נהרגת מפני שהרגת אחרים, ומי שהרגך אף הוא סופו ליהרג, והאריך הרב בפירוש הרמב"ם על המשנה שמסביר שענין זה אינו בהריגה בלבד אלא כל מעשה רע שאדם גורם לחברו הוא בעצמו יוזק ממקרה דומה, וכן מעשה טוב שאדם גורם לחברו תבוא עליו אותה טובה. והרמב"ם מביא ע"כ פסוק והמלבי"ם מפרש עה"פ שאין זה עונש אלא מציאות בטבע, וכפי שהמכניס ידו לאש אינו מקבל עונש שנכווה והאוכל אינו מקבל שכר ששבע אלא זו מציאות בטבע.
ואז הוסיף הרב ואמר שאחד שגרם רע לזולת עדיף שיבקש את סליחתו לפני שיוזק. עמדתי אז לפני נישואיי, חשבתי לעצמי שזהו הזמן לבקש סליחה מחברים שפגעתי בהם וכן מבני המשפחה, ואכן כך עשיתי. באותו קיץ נישאתי באושר לרעיתי. אך לצערנו עובר שנה עוד שנה ועוד שנה והבית ריק, פנינו לרופאים, עשינו כל מיני סגולות, וילדים אין.

6
יום אחד הזדמנתי ליד קופת החולים בתל אביב ולפתע אני נזכר בסיפור המשחה והרוקחת שפרח מזכרוני כליל, והחלטתי לסגור את הסיפור, ואולי ע"י כך תבוא הישועה. אני נכנס לבית המרקחת מבקש את גברת טובה והם מסתכלים עלי בתימהון, אין כאן טובה. לאחר בדיקה התברר שהיא כבר לא עובדת במקום מזה כמה שנים והועברה לבית אבות של כללית בגדרה. ביררתי את שם המשפחה אמרו לי ששמה המלא זה 'טובה שחור', באותו רגע לא היה לי פנאי לנסוע, לאחר תקופה נזדמנתי לאזור ונזכרתי מהמקרה, אני נכנס לבית האבות ומה מאוד התאכזבתי לתשובת המזכירות שהשם טובה שחור לא רשום אצלם, ניסיתי לשאול ולברר אצל הפקידים, ולצערי הרב נאמר לי שהיא נפטרה כמה שנים קודם לכן, לשאלתי היכן קבורה לא ידעו לענות, את שם אביה ידעו לומר לי "טובה בת דוד שחור" ושנפטרה בכ"ז ניסן תשל"א ללא ילדים. מאוכזב עזבתי את המקום ופניתי לחברות קדישא בעיר ובאזור מרכז הארץ, אך לא מצאתי את מבוקשי. הרבה ברירות לא נשארו, החלטתי לעשות כמיטב יכולתי לטובת נשמתה, וכך אני שומר מזה שנים את יום פטירתה, לומד ומתפלל לעילוי נשמתה.

7
וכך ממשיך אהרן את סיפורו בסערת רגשות: לפני כ-15 שנים בוקר אחד אני קם משנתי בתחושה מוזרה בפניי, אני מסתכל במראה, עיניי חשכו למראה צורת פניי שהתעוותו ע"י עיוות שפתיי, ועקב כך הקול שלי השתנה בצורה מוזרה. קיוויתי שזה משהא ארעי ויחלוף לאחר כמה שעות, אך מהר מאוד התבדיתי, פניתי לטובי הרופאים שלא ידעו לעזור לי, אמנם היתה אפשרות לעשות ניתוח שסיכוייה חלשים מאוד, אך זו ירדה מהפרק בשל הסיכון, כאבי הנפשי היה קשה מנשוא, שימשתי עד אז עשרות שנים כבעל קורא מדי שבת בבית הכנסת וכן אמרתי שיעורים מדי יום ובעל תפילה נעים הייתי וכעת עקב עיוות קולי לא הייתי מסוגל להמשיך בנוסף לגודל הבושה מעיוות הצורה, הלכתי לגדולי ישראל לבקש ברכות, אחד מהם ענה לי שאולי אחפש לתקן משהו שקשור לפה ולדיבור. אני מנסה לשחזר ואין מוצא, לא ידעתי את נפשי, התפללתי להקב"ה שיאיר את עיני, כך עברו עלי שנים רבות עד שהסביבה התרגלה לקולי המשונה ולפרצופי המוזר.

8
בתחילת שבוע שעבר ב' אייר אני שומע בביכ"נ סיפור על השגחה פרטית שאירע זה עתה ליהודי מירושלים שמצא פרסום של מצבות שעליה רשום השם 'עטקה טויבה בת ר' דוד שחור' ביום היא"צ שלה והיא קבורה לפליאתי בהר הזיתים. לאחר עשרות שנים שחשבתי שהיא קבורה בגוש דן. פניתי תיכף לחברה קדישא בירושלים ואמרו לי היכן היא קבורה (כמה שורות אחרי קברו של האדמו"ר מלעלוב זצ"ל שנפטר ביום כיפור תש"ע), ידעתי היטב מה עלי לעשות, כבר ביום חמישי עליתי ירושלימה נכנסתי לישיבה וביקשתי מכמה בחורים שיצטרפו אלי בתשלום להר הזיתים, וכמופיע בהלכה אמרתי את המשניות עם שם האשה ואותיות נשמה, לאחמ"כ חלצתי נעליי וביקשתי סליחה ומחילה כפי הנוסח המופיע בשו"ע, הציבור ענה 3 פעמים מחול לך, פרצתי בבכי נורא שנמשך דקות ארוכות, משם המשכתי לכותל המערבי בתחושה מרוממת ומשחררת, התפללתי מנחה וערבית בבכיות עצומות כפי שטרם התפללתי בחיי, נתתי צדקה לעילוי נשמתה והבטחתי לאבא שבשמים שאם תבוא הישועה אפרסם את הנס.

9
בבוקר שבת האחרון ו' אייר אני קם ממיטתי ללכת לתפילה, אני שוטף את פניי ומסתכל במראה והנה שבה בשרי כבימי קדם, לא ייאמן, הפנים התיישרו כפי שהיו לפני 15 שנה, הרמתי שאגה, אשתי חשה לכיווני ולא מאמינה למראה עיניה, אני מתחיל לדבר והנה הקול שלי חזר לקדמותו כבימי עלומיי, צעדתי לבית הכנסת בריקוד, ידעתי היטב מי הרופא, רופא כל בשר ומפליא לעשות. והנה מגיע קריאת התורה ומסובב כל הסיבות סיבב שהבעל קורא יהיה צרוד ואין מי שיחליפנו, מנסים לחפש ואיש לא ניגש, שתי פרשיות אחרי וקדושים. עשרות שנים הייתי בעל קורא עד לאותו מקרה שמאז לא ניגשתי, אני קם ממקומי וניגש לבימה ופותח בקריאה 'אחרי מות שני בני אהרן' לפתע עלה לי כל הרגש הצבור בתוכי ופרצתי בבכי נורא מול כל הקהל, כך שתי דקות של שקט ומבוכה עד שהצלחתי להמשיך, הציבור שם לב לקול הנפלא שהשתנה לאחר שנים. לאחר התפילה הודעתי שבמוצ"ש תתקיים סעודת מלוה מלכה לציבור, שם סיפרתי את הסיפור המלא כפי הבטחתי בכותל המערבי.
וכאן מוסיף לי אהרן: לאחר מאמץ השגתי את הטלפון שלך, איני מכירך ואינך מכיר אותי, אך דע לך שלא בכדי סיפור ההשגחה פרטית התפרסם בכל הארץ, מן השמים סיבבו שזה יתפרסם עד שיגיע אלי, לצערי לא זכיתי לפרי בטן אך נושעתי בבעיה השניה לאחר שנים של סבל בזכות פרסום הסיפור, וכעת תפרסם בבקשה את החוליה השלישית שסיפרתי לך זה עתה.

סוף דבר
יהודים יקרים, אחיי ורעיי, מסיים אהרן: פגעתם בזולת אל תחכו שנים עד שכבר יהיה מאוחר, בקשו סליחה גם אם סבורים אתם שצדקתם ולא תצטרכו לעבור את הסבל הנורא

הפתק ש'דוד קלצקין' מצא לפני ואחרי:
אטעטשמענטס
file.jpg
file.jpg (101.23 KiB) געזען 7732 מאל
Haklal
שר שלשת אלפים
תגובות: 3968
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 11:24 pm

• ציטיר

תגובה דורך Haklal »

יודיש?
קאזאבלאנקא
שר חמש מאות
תגובות: 621
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אוגוסט 02, 2016 11:11 pm

• ציטיר

תגובה דורך קאזאבלאנקא »

באפאלט א פחד, אית דין ואית דיין
אוועטאר
טעם וריח
שר האלפיים
תגובות: 2554
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג יוני 19, 2017 7:33 pm

• ציטיר

תגובה דורך טעם וריח »

זייער א מרוגשדיגע מעשה. מוראדיג.
(א פרייע עדווערטייזמענט האט דעי מצבה שטעלער זיכער אריינגעכאפט...)
על "טעם וריח" אין להתווכח
אברהמ'ס
שר העשר
תגובות: 15
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג מארטש 19, 2018 7:16 am

דער נייער טלפון ליין פון חיזוק מיט השגחה פרטית

• ציטיר

תגובה דורך אברהמ'ס »

הקו.pdf
(152.72 KiB) געווארן דאונלאודעד 479 מאל
אברהמ'ס
שר העשר
תגובות: 15
זיך איינגעשריבן אום: מאנטאג מארטש 19, 2018 7:16 am

מקען הערן אויפן טלפון ליין 646-5852979

• ציטיר

תגובה דורך אברהמ'ס »

Haklal האט געשריבן:יודיש?
פאראויס
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4310
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אקטאבער 01, 2015 8:56 pm

• ציטיר

תגובה דורך פאראויס »

If this is a true story, the name of the yingerman wouldnt be a secret. His story in ship, and actually his face was public.

So if this is true, who is he? Anyone with more info.? O
Know your profits per ASIN, your inventory forecasting, ppc, and more, for just $19.99 a month. Try it for two months FREE with this link:
https://sellerboard.com/?partner=00529
אוועטאר
קאץ און מויז
שר שלשת אלפים
תגובות: 3584
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג אוגוסט 23, 2016 1:18 pm

• ציטיר

תגובה דורך קאץ און מויז »

א פחד פון א מעשה
צו באקומען די טעגליכע חתונות אויף אימעיל שיקט די ווארט SUBSCRIBE צו
[email protected]
מאך זיכער צו פאולען די סטעפס נאכדעם
אוועטאר
צו געזונט
שר שבעת אלפים
תגובות: 7038
זיך איינגעשריבן אום: מוצ"ש נאוועמבער 21, 2009 6:24 pm
לאקאציע: חשש גילוי

• ציטיר

תגובה דורך צו געזונט »

א שרעק פון א זאך. יא אמת, נישט אמת. עס איז דא וואס זיך צו לערנען דערפונען
לערנט אייך אויס סקול באס סעיפטי. דאן פראקטיצירט עס מיט אייערע קינדער.
צו קאנען בעיסיק ערשטע הילף איז נישט א אויסוואהל. עס איז א מוז פאר יעדע טאטע, מאמע און ערוואקסענער.
כל טוב
שר האלף
תגובות: 1277
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג מארטש 11, 2012 4:03 pm

• ציטיר

תגובה דורך כל טוב »

פאראויס האט געשריבן:If this is a true story, the name of the yingerman wouldnt be a secret. His story in ship, and actually his face was public.

So if this is true, who is he? Anyone with more info.? O

ר' דוד קלעצקין איז א באקאנטער פיגור אין ירושלים, א בדחן א זינגער האט א געלט גמ''ח, טיילט שוין יארן שער הבטחון קונטריסים. ער האט נישט וואס צו באהאלטן זיין נאמען.
דער איד וואס איז געהאלפן געווארן'ס נאמען איז טאקע נישט פאבליק און ער דארף עס נישט פאבליצירן, כמובן מאליו,
אנדערשט ווי ראבאשקין וואס האט זיך יא פובליצירט.
אוועטאר
אלי' מקוה יוד
שר האלפיים
תגובות: 2938
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג מאי 18, 2017 11:52 pm

• ציטיר

תגובה דורך אלי' מקוה יוד »

וועלכן גדול האט ער געפרעגט וועגן פנים? ר' חיים?
אוועטאר
וואס עפעס?
שר ארבעת האלפים
תגובות: 4095
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג יוני 05, 2014 11:31 pm

• ציטיר

תגובה דורך וואס עפעס? »

מוראדיג
זאל ער שוין געהאלפן וערן מיט זש״ק
כל טוב
שר האלף
תגובות: 1277
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג מארטש 11, 2012 4:03 pm

• ציטיר

תגובה דורך כל טוב »

דרעזנער אויף קול מבשר האט א שמועס מיט ר' דוד.
114
Haklal
שר שלשת אלפים
תגובות: 3968
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 11:24 pm

• ציטיר

תגובה דורך Haklal »

אברהמ'ס האט געשריבן:
Haklal האט געשריבן:יודיש?

א גרויסן יישר כח
מוראדיקע מעשה
אוועטאר
למעלה משבעים
שר עשרת אלפים
תגובות: 12387
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג מארטש 02, 2008 10:17 pm
לאקאציע: ערגעץ פארבלאנדזשעט אויף די גראדע וואסערן

• ציטיר

תגובה דורך למעלה משבעים »

איז דאס א מעשה!!! אינטרעסאנט איז נאך אזאך אז פאריגע וואך איז ווידער געווען אבות פרק ב'...
יאיר גאלד
שר חמש מאות
תגובות: 584
זיך איינגעשריבן אום: פרייטאג אפריל 21, 2017 3:16 pm

• ציטיר

תגובה דורך יאיר גאלד »

כל טוב האט געשריבן:דרעזנער אויף קול מבשר האט א שמועס מיט ר' דוד.
114

מיינסט טאקע ער האט געכאפט ר' דוד? ער קען דען אנקומען צו יעדעם?

ער האט עפעס א איזראעלי וואס איז יעדן טאג א צווייטער, היינט איז ער קלעצקין....
אוועטאר
מענטשאלע
שר האלף
תגובות: 1458
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג מארטש 05, 2013 8:50 am

• ציטיר

תגובה דורך מענטשאלע »

ר' דוד קלצקין שליט"א, פאר די וואס קענען אים נישט
אטעטשמענטס
דוד קלצקין.jpg
דוד קלצקין.jpg (69.73 KiB) געזען 7094 מאל
אוועטאר
פאר'מוח'ט
שר האלפיים
תגובות: 2025
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אוגוסט 03, 2017 6:57 am

• ציטיר

תגובה דורך פאר'מוח'ט »

די מעשה ווערט שיין באשריבן אינעם גליון קנין תורה פון תולדות אהרן די וואך - פרשת אמור (אחרי קדושים) עס ווערט באשריבן דורך ר' דוד אליינס.
די חכמה איז נישט וואס מען זאגט יא, נאר וואס מען זאגט נישט.
אוועטאר
ישראל אברהם
שר חמישים ומאתים
תגובות: 405
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג פעברואר 11, 2016 5:31 am

• ציטיר

תגובה דורך ישראל אברהם »

לבלוב האט געשריבן:רוב משפחות אין א"י האבן אזא טלפון ליין צווישן די משפחה

להד"מ
אוועטאר
פאר'מוח'ט
שר האלפיים

• ציטיר

תגובה דורך פאר'מוח'ט »

יאיר גאלד האט געשריבן:
כל טוב האט געשריבן:דרעזנער אויף קול מבשר האט א שמועס מיט ר' דוד.
114

מיינסט טאקע ער האט געכאפט ר' דוד? ער קען דען אנקומען צו יעדעם?

ער האט עפעס א איזראעלי וואס איז יעדן טאג א צווייטער, היינט איז ער קלעצקין....

come on....
אוועטאר
פאר'מוח'ט
שר האלפיים

• ציטיר

תגובה דורך פאר'מוח'ט »

ישראל אברהם האט געשריבן:
לבלוב האט געשריבן:רוב משפחות אין א"י האבן אזא טלפון ליין צווישן די משפחה

להד"מ

אז ביי דיר אין משפחה איז נישט פארהאנען א ליין איז נישט געפערליך אבער וואס פעהלט דיר אויס צו פירקלען א תגובה און עס פארלייקענען? ביי אסאך איז יא דא...
אוועטאר
פאר'מוח'ט
שר האלפיים

• ציטיר

תגובה דורך פאר'מוח'ט »

ר' דוד האט שוין הוספות צו זיין מעשה!

ער האט באקומען א טעלעפאון רוף ווי איינער פארציילט ס'איז געווען צוויי שוועסטער'ס וואס זענען געווען צוקריגט פאר 15 יאר!!!!!!!!!! זיי האבן זיך נישט געטראפן אפילו ביי שמחות... נאכן הערן די מעשה האן זיי ביידע שלום געמאכט!! אזוי האט ער נאך אזא ענליכע מעשה!

מגלגלין זכות ע"י זכאי!
שרייב תגובה

צוריק צו “היימישע נייעס”