אשכול כתיבה ב"לשון הקודש"

די אחראים: יאנאש,אור המקיף,אחראי,געלעגער

אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
תגובות: 31438
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יוני 27, 2006 2:15 pm
לאקאציע: אלעמאל נאנט צו התאחדות
פארבינד זיך:

• ציטיר
  • צו לייגן א דאנק דארפט איר זיין אריינגעלאגט

תגובה דורך סאכדעס »

אני רואה שהנך נוהג להשתמש יותר במליצות מאשר לדבר אל הענין פשוט, רציתי רק להזכירך הסדר הרגיל איך מדברים איש אל רעהו.
פקודתו פון התאחדות שמרה רוחי!
אוועטאר
איך_הער
סעקרעטאר
תגובות: 18580
זיך איינגעשריבן אום: דינסטאג יולי 04, 2006 6:47 pm
לאקאציע: אין אפיס
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך איך_הער »

אעשה כאשר לבך חפץ, כן פירושו אמת.
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך סאכדעס »

שלום לכם חבירים וידידים.
אתמול בעת תפלת ערבית, חשבתי בעצמי שזה הרבה זמן שלא כתבתי לשון הקודש, בעיקר הדבר למה נפל ברעיוני כל הענין, אספר לכם, חשבתי להוציא לאור ספר עם פסקי הלכות מכל סימן בשו"ע, ואחרי זה חשבתי שזה צריך להיות בלשון הקודש, ובאותו רגע, עלה במחשבתי, שזה יהי' קשה עלי, כי הרבה זמן שלא השתמשתי בלשון הקודש, ופתאום נזכרתי, שבקרעטשמע שלנו יש אשכול כתיבה בלשון הקודש, אמרתי אחכמה, מהיום והלאה אנסה כל פעם שאכנס להקרעטשמע, אכתוב משהו בלשון הקודש, כדי שהלשון יהי' שגור בידי, כמאז ומקדם, כשהייתי בחור בישיבה, לא הופסקתי מלכתוב מכתבים ורעיונות אך ורק בלשון הקודש, ואקוה שזה לא יפריע לאף אחד מהחבירים.

והי' בזה שלום, שבת שלום ומבורך.
אוועטאר
איך_הער
סעקרעטאר
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך איך_הער »

אדרבא ואדרבא, זה שני ימים שנזכרתי, שהאשכול הזה כמעט נשכח, ואי"ה כשאכנס להבית מזוגות, אכתוב שם דבר מה, אבל כשנכנסתי שכחתי, ועכשיו באת ונזכרתי, ואולי כדאי לך, שתכתוב כאן קצת מרעיונתיך, כדאי שהחברים כאן יהנו מהם, יישר כח למפרע.
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך סאכדעס »

שלום איכער,
מה אתה רוצה בדיוק? שאכתוב הרעיונות שכתבתי כשהייתי צעיר לימים?
על זה אני מפחד, אולי יש מישהו כאן שיגיד, אופס, הנה הוא, אני עוד זוכר איך שכתב הרעיון הלז אלי במכתב.
או אולי אתה מתכוון שאתחיל לכתוב רעיונות חדשים? על זה אני כבר צריך הרבה זמן כמו שהי' לי כששהיתי בישיבה.
אוועטאר
איך_הער
סעקרעטאר
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך איך_הער »

הנה כתבת שברצונך להוציא לאור ספר עם פסקי הלכות, ובכן חשבתי אולי תכתוב כאן ראשי פרקים או יותר, בבחינת זה נהנה וזה לא חסר.
אוועטאר
שוועמל
שר עשרת אלפים
תגובות: 14263
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך יולי 19, 2006 8:40 pm
לאקאציע: גידולו בכל מקום

• ציטיר

תגובה דורך שוועמל »

אף אם ירשום סאכדעס רק ראשי פרקים ממה שבדעתו לכתוב בחיבורו, ולא רעיונות דלשעבר בימי בחרותו, גם גדול הסיכוי על גילוי.
לאחר שהספר יצא לאור, יאמרו איזה חברים דפה שיצפו בתוך הספר, 'אוי הלא מזמן ראיתי רעיונות כעין זו בהקרעטשמע, בשם סאכדעס', אז יתגלה הדבר למי הכותבת ולמי החיבורים.
שוש אשיש בה', תגל נפשי באלקי! (ישעיה סא)
קרעזי

• ציטיר

תגובה דורך קרעזי »

סאכדעס,

המליצה הוא "שגור בפי" ולא "שגור בידי".

השלום והברכה,
הק' קרעזי
פה בית המרזח ד'סייבער.
Anonymous

• ציטיר

תגובה דורך Anonymous »

יישר כח התאחדות, על מה שהשבת האשכול הזה על מקומו, ועי"ז אתחיל לכתוב בלשה"ק, ואי"ה כשאגיע לרבנות, או למקום חשוב, או כשאנסה לכתוב מצוה-נייר להמלמד של בני שיחי', לא אתבייש כ"כ. כי כבר כתבתי כאן ולמדתי איך לכתוב.

ולחבירי היקרים, אם תרצו לשחוק ממכתבי זה, עשו זאת בסתר, כי בושה תכסה פני, איך שאחר רבע שעה שאני רוצה לכתוב דברים של מה בכך בלשה"ק לא עלתה בידי.

אקוה, שכתיבתי יעלה מעלה מעלה - בעסער און בעסער, ווי אזוי שרייבט מען דאס?
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך סאכדעס »

קרעזי האט געשריבן:סאכדעס,

המליצה הוא "שגור בפי" ולא "שגור בידי".

השלום והברכה,
הק' קרעזי
פה בית המרזח ד'סייבער.

שלום קרעזי;

אני לא יכול להביע גודל שמחתי שבכלל עיינת בהתגובה שלי, ומה עוד שמצאת מקום להעיר ולהאיר לי, אבל אני חושב מסתמא אין אתה יודע שיסדנו אשכול מיוחד על זה.
אבל היות ששאלת את זה כאן, אען ואומר חלקי, ידעתי בני ידעתי, אבל כתבתי את זה במחשבה תחלה, כי כן דרכי, להשתמש במילים נכונים, (אילולי שמותר להשתמש בעברית אמרתי אקטואלים) כי למעשה לשון הקודש שגור בפי, רק כשבא אצלי לעבודת הכתיבה, אז אני נתקל לפעמים, על כן הושתמשתי בזה הלשון.

ואיליך חחחכאכא, אם זה מהתגובות והכתיבות הראשונות שלך בלשון הקודש, אין לך ממה להתבייש, ואני יודע ברור, באם לא תפסיק מלכתוב, הלשון שלך ישתפר פי כמה, (בעסער בעסער) חזק ואמץ.

ואודות החיבור שלי, אודה לשוועמל, כי הוא ידע יצרי, דעתו דעתי, וכו'.
ובזה יצאתי ידי חובת כתיבה בלשון הקודש היום.
אוועטאר
קרעמער
שר עשרים אלף
תגובות: 28338
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יוני 25, 2006 12:34 pm

• ציטיר

תגובה דורך קרעמער »

חחחכאכא האט געשריבן:יישר כח התאחדות, על מה שהשבת האשכול הזה על מקומו, ועי"ז אתחיל לכתוב בלשה"ק, ואי"ה כשאגיע לרבנות, או למקום חשוב, או כשאנסה לכתוב מצוה-נייר להמלמד של בני שיחי', לא אתבייש כ"כ. כי כבר כתבתי כאן ולמדתי איך לכתוב.

ולחבירי היקרים, אם תרצו לשחוק ממכתבי זה, עשו זאת בסתר, כי בושה תכסה פני, איך שאחר רבע שעה שאני רוצה לכתוב דברים של מה בכך בלשה"ק לא עלתה בידי.

אקוה, שכתיבתי יעלה מעלה מעלה - בעסער און בעסער, ווי אזוי שרייבט מען דאס?

מצוה-נייר הוא תירגום מאידיש ללשה"ק מלה במלה, אבל בלשה"ק אומרים אותו כי "נייר-מצוה" ותורה אור..

ובכן גם אני מקוה שכתיבתך יעלה מעלה מעלה לטב ולחיין ולשלם אמן
אוועטאר
איך_הער
סעקרעטאר
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך איך_הער »

סאכדעס האט געשריבן:
קרעזי האט געשריבן:סאכדעס,

שלום קרעזי;

אני לא יכול להביע גודל שמחתי שבכלל עיינת בהתגובה שלי, ומה עוד שמצאת מקום להעיר ולהאיר לי, אבל אני חושב מסתמא אין אתה יודע שיסדנו אשכול מיוחד על זה.

לכבוד ידידי סאכדעס, אחדשה"ט, בהאשכול שהבאת כבר בררנו שלכתחילה אין לו פשט, כי בעצם האשכול הזה הראשון נוסד לכתוב בלשון הקודש, ולא נתברר בכיוון מה לכתוב, א"כ אינו נפקא מינה אם כותבין דבר מה, ואם מעוררין על אותו דבר, כל זמן שהוא בלשון הקודש, וכמעט שנשכח כל האשכול הזה אם לא ידידינו סאכדעס, ומה ברצונך עכשיו, שיהי' שני אשכולות ויצטרכו זה לזה? לדעתי טוב יותר שיהי' אשכול אחד מיוסד ללשון הקודש, בין לחידושים, ובין למלתא דבדיחותא, לקשיות, לתירוצים, לחידות, לתורות, למילי דעלמא, וכן להגהות על התגובות שנכתבו.
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך סאכדעס »

שלום וברכה, מאלוקי המערכה, יעלה ויבוא על ידידי איכער.

אחר ראותי דבריך שהם קילורין לעינים, הנני חוזר מדברי, ואבקש מחילה מידידי קרעזי, על ההערה שכתבתי לו.

קרעמער, מאוד נהנתי מתגובתך, הנה זה מליצה יפה, השם יעזור לך שתוכל בניקל להודיע לנו כהנה וכהנה.

והיה בזה שלום, ידידכם סאכדעס.
אוועטאר
שוועמל
שר עשרת אלפים
תגובות: 14263
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך יולי 19, 2006 8:40 pm
לאקאציע: גידולו בכל מקום

• ציטיר

תגובה דורך שוועמל »

כבר חלפו ימים ושבועות, והקבלה של חלק מהגולשים לכתוב בלה"ק כדי להתלמד, כמעט ונזנחה לגמרי.

במקרה נתקלתי באשכול זה תוך כדי חיפוש בדפי גוגל, אז אמרתי כדאי להעלות זאת גם על העל.

הצלחה,
לעבודדדדהההההההה
שוש אשיש בה', תגל נפשי באלקי! (ישעיה סא)
אוועטאר
מעסטערמיינד
שר האלף
תגובות: 1514
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יוני 25, 2006 5:35 pm

• ציטיר

תגובה דורך מעסטערמיינד »

אמור לי כבוד הרב שוועמעל,

תוך חיפוש בגוגל נתקלת באשכול זו? זהו חידוש נפלא אצלי, שהקרעטשמע עולה בגוגל,

אגב, איזה תחת איזה מילים עלה?
זארעכפעפער
שר האלפיים
תגובות: 2176
זיך איינגעשריבן אום: דאנערשטאג אוגוסט 24, 2006 2:28 pm

• ציטיר

תגובה דורך זארעכפעפער »

בהבטה נכונה, תוך מבט כללי על המצב אשר בו אנו נמצאים, כולנו מודים שאשכול הזה, אשר לדאבונינו כבר מצא מקומו בתחתית הפורום, אבל זמנו להעלותו למרום. וכאשר באים לידי הכרה זו אמנם בא ונולד לצדו השאלה כללית, אשר עליה כבר דנו ונשארת מבלי להשיגה. איזה נושאים ידונו פה; ספורי צדיקים או מילי דעלמא? או אולי תשמש פורום זו כשיחת אנשים, אשר מטרתם להשיג רק לשפר כתיבתם בשפה זו?. השאלה היא אמנם באמת שאלה אשר אין ניתן עליה תשובה ברורה, כי לפי מצב התושבים פה אין ליתן עליה גדרים כלליים, יען כי מטרת האשכול מתחילתה היתה אך ליתן במה לכל אלו החברים אשר טמן בקרבם התשוקה ללמוד כתיבת השפה ובה מצאו חפצם להוציא תשוקתם מכח אל הפועל. כך, כי שאלת הציבור נשאר בלי פתרון.

הבקר עלה בדעתי כי אמנם השאלה היא שאלה אשר לעת עתה אין לנו על זה פתרון, אבל על מה שאכן יש פתרון היא שיש להמציא איזה המצאה חדשה אשר על ידה יביא פתרון גם על דיון הכללי המוזכר. אקדים, כי אפשר שהפתרון יהי' ראדיקאלי בעיני כמה מתושבים וגם היא להפך מהסדר המקובל אצל מנהלי הפורום, אבל אולי כאן, לגודל התועלת שיוכל לצמוח מזה, יתרצו להצעתי.

כאשר ראינו מכבר שלכל נושא ונושא אשר רבו בה הדיונים במשך תקופה קצרה, וכן נושאים אשר נתאהב ע"י קבוצת מהתושבים, וגם בנושאים אשר רבו הדורשים וכדומה, כל אלו מצאו מקומם בפורמים המיוחדים להם, להנאת כל התושבים. חשבתי כי אולי אם יפתחו "פורום מיוחד" לכתיבת לשון הקודש, אשר בה יותן אפשריות לכל אחד ואחד לפתוח אשכולות (כמובן אך ורק בלשון הקודש), מבלי לדון או לשיח על נושא מיוחד רק כל אחד במה שלבו חפץ, אולי על ידי זה יתרבו הדורשים והכותבים בשדה זו.

מה דעתכם?
א אידעלע
שר חמישים ומאתים
תגובות: 419
זיך איינגעשריבן אום: מיטוואך סעפטעמבער 13, 2006 12:27 pm
לאקאציע: דרייט זיך אינמיטען וועג

• ציטיר

תגובה דורך א אידעלע »

לדעתי הוא הצעה נכונה, ואולי יפתחו את הפורום הזה, במקום הפורום "ספארטס".
הגם שיודע אני, שכמה מהתושבים יבואו בתרעומות עלי, שנפשם חשקה בספארטס, אבל מה שחשבתי לא אמנע מלכתוב, ודעתי לא אמנע מלגלות.
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך סאכדעס »

קודם כל דבר, אביע תודה לדידי הרב זארעכ, שיגע וטרח לירד לתחתית הפורומים, ולהוציא מעמקי שאול האשכול הכי חביב עלי, הגם שהי' ברצוני הרבה פעמים לירד וליקח, אבל ידוע לך שלא כל אחד יכול לעסוק בדברים כאלו, ועל כן לפעלא טבא אומר יישר.

הערה קצרה רציתי להעירך, שתיבת 'ראדיקאל' לא מוזכר בלשון הקודש בשום מקום.

ובנוגע מה שהנך רוצה להמציא שייפתח פארום רק בלשון הקודש, אני חושב שצריכים על זה עיון רב, שבאם יהי' רק שנים או שלשה שהם מעוניינים בזה, אז השאר לא ילמדו מזה, כי גם לא ייכנסו להפארום, כמו שאני לא נכנס בהפארום ספארטס, ובאם עיקר כוונת פתיחת האשכול היתה כדי שהעם יתרגלו בכתיבה תמה, אז בפתיחת פארום רק על זה, מה הועילו חכמים בתקנתם.
אוועטאר
קרעמער
שר עשרים אלף
תגובות: 28338
זיך איינגעשריבן אום: זונטאג יוני 25, 2006 12:34 pm

• ציטיר

תגובה דורך קרעמער »

כבוד הרב זרח פלפל שליט"א

שמחתי לראות אשכול זו מופיע על ראש האשכולות, כסימנא מילתא שהחבירים שיחיו אכן עז חפצם ותשוקתם לדעת כתיבת השפה הכי חשובה הלזה, אמנם הצעתך לתקן חדר מיוחד (פורום בלעז) אך ורק למען כותבי לשון הקודש, לא נראה לי כלל מכמה טעמים, והנראה לי שיכולים להעביר אשכול זו לחדר השפות (שפראך פורום) הסמוך.

אמרתי ועשיתי, העתקתי אשכול זה לחדר הנ"ל, והשארתי העתק ממנה בכאן.
זארעכפעפער
שר האלפיים

• ציטיר

תגובה דורך זארעכפעפער »

סאכדעס, המלה "מעוניינים" היא אכן מקורו מלשון הקודש? ראדיקאל היא מלה אינטער-נאציאנאלי... אבל מעוניינים כמדומה היא אך ורק ב...

הצעתי בא במקום פתרון להאשלה שטרחו בה חכמי הפורום ולא השיגו לתרצה. ואסביר. האשכול הזה אשר יסדתי, התכוונתי בה שפעם לפעם יכתבו בה חכמי הפורום ועי"ז יתרגלו בכתיבת השפה, אבל מאז פתיחת האשכול כתיבת החברים היתה אך בדיון הנושא, ודנו בה מה לכתוב בה, ומאחר שלא הגיעו חכמי הפורום למסקנא נפל האשכול למקום שנפל. לדעתי באם יקבעו פורום מיוחד לזה, ולא יצטרכו לחפש אחר נושאים, אולי יטריחו מפעם לפעם חברי הפורום לפתוח אשכולות בשפה זו.

באשכול הזה לא יבוא שום חבר לכתוב דעתו באיזה ענין שהוא בלשון הקודש, מאחר שאינו שפת אמו, ולא רגיל בה. ואף שיצוייר שיאחז רוחו, מזמן לזמן, שאולי כדאי לכתוב איזה כתיבה בשפה זו בכדי להתרגל בה, אבל להוציאו מכח אל הפועל לא יעשה, כי ברגע שיבא אל האשכול יפול בפח הנושא ומסקנתו יהי': יציאה מהאשכול. אבל באם יינתן לו אפשרות לפתוח אשכול מאיזה נושא שירצה, ולא יצטרך לחשוב כ"כ בנושא הנושא... אולי יתרבו הכותבים בה.
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך סאכדעס »

קרעמער עכשיו אני קרח מכאן ומכאן, או אתה משאיר את האשכול לגמרי פה, או לגמרי להזיזו להפארום 'שפראך'.
זארעכפעפער
שר האלפיים

• ציטיר

תגובה דורך זארעכפעפער »

אחר כתיבת תגובתי האחרונה, ראיתי שריעי מר. קרעמער, הציע הצעה, ותומ"י עשה מעשה להצעתו.

דעתי, כי אין כאן מקומו. כי הפורום הזה מיוחד להבין דקדוק הלשונות; פי' המלות, ומשמעותה. שונה היא אשכול הזה, שמטרתה היא רק להתרגל בכתיבת הלשון והנושאים לא ידונו בדקדוקי הלשון. כך דעתי, אבל כמובן ההחלטה איננה בידי.
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף
פארבינד זיך:

• ציטיר

תגובה דורך סאכדעס »

עכשיו אני מבולבל לגמרי, כי כשחזרתי להפארום מצאתי את עצמי בתוך הפארום 'שפראך', אז כל מה שכתבתי לעיל תוכל למחוק, כי לכאורה לא ידעתי המהלך של הוזז.

עכשיו להענין, זארעכ הנך צודק מאה אחוז, ואין לי מה להשיבך, אכן מעוניין הינו תיבה מהשפה הטמאה, והנני חוזר מדבריי.
זארעכפעפער
שר האלפיים

• ציטיר

תגובה דורך זארעכפעפער »

סאכדעס, ומה עם יתר הנקודות שכתבתי?
אוועטאר
סאכדעס
שר שלשים אלף